FilistinHaberlerOrtadoğu

Uzlaşı olmadan seçim yapma kararı kabul edilemez

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Batı Yaka’daki gayrı meşru Abbas-Feyyad yönetiminin ulusal uzlaşı sağlanmadan tek taraflı olarak 9 Temmuz’da Batı Yaka’da yerel seçimleri yapma kararını bir kez daha reddetti.

Tek taraflı bu kararın dar bir çevrenin çıkarları gözetilerek alındığına dikkat çeken Hamas, kararın Filistin’deki bölünmüşlüğün kökleşmesini ve Filistin iç sahasının zayıf düşmesini hedefleyen Siyonist işgalciye hizmet edeceğini söyledi.

Hamas hareketi bugün (9 Şubat Çarşamba) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan bildiride özetle şu ifadelere yer verildi: “Ulusal uzlaşı sağlanmadan ve gayrı meşru Abbas-Feyyad yönetiminin Batı Yaka’da direniş taraftarlarına karşı uyguladığı terör politikası devam ederken bu seçimleri yapmaya çalışmak onun meşruluktan ve güvenilirlikten uzak olacağını göstermektedir.”

Abbas ve Feyyad’ın El-Cezire’de yayınlanan ve düşmanla müzakerelerde verdikleri tavizleri kanıtlayan skandal belgelerin ardından seçim kararıyla gündemi değiştirmeye ve Filistin halkına karşı işledikleri suçları gözden kaçırmaya çalıştıklarını söyleyen Hamas, Ramallah yönetiminin bu şekilde halkı ve kamuoyunu aldatabileceklerini zannettiklerini belirtti.

“Hamas hareketi olarak Abbas ve Feyyad’ı seçim kararından geri adım atmaya ve direnişe karşı politikalarını gözden geçirmeye davet ediyoruz” diyen Hamas, tek taraflı alınan kararla seçimlerin yapılmasından doğabilecek her türlü krizden Abbas’ın ve Fetih yönetiminin sorumlu olacağını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.