FilistinHaberlerOrtadoğu

Uzlaşı sağlanmadan seçimler yapılamaz

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, 17 Haziran’da sadece Batı Yaka’da yapılacak yerel seçimlere doğrudan veya dolaylı olarak katılmayacaklarını belirtti.

Ebu Zuhri, Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi ve Batı Yaka’daki Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı Azzam El-Ahmed’in Hamas’ın seçimlere katılma niyetinde olduğu yönündeki iddiasını yalanladı.

Sami Ebu Zuhri, dün (22 Mayıs Cumartesi) Filistin Enformasyon Merkezi’ne konuyla ilgili verdiği demeçte Azzam El-Ahmed’in açıklamalarının kamuoyunu yanıltmayı ve kartları birbirine karıştırmayı hedeflediğini söyleyerek şöyle dedi: “Hamas, gayrımeşru Feyyad Hükümeti tarafından ilan edilen bu seçimleri boykot edecektir. Çünkü bu seçimler ulusal uzlaşının gölgesinde ve seçimler için uygun bir ortamda yapılmıyor.”

“Batı Yaka’da Hamas üyelerine ve sempatizanlarına yönelik milis güçlerinin terörü ve gözaltı kampanyaları devam ederken seçimlere katılmak imkansız” diyen Hamas sözcüsü, uzlaşı sağlanmadan seçimlerin yapılamayacağının altını çizdi.

Fetih liderlerinden Azzam El-Ahmed, basına yaptığı açıklamalarda Hamas Hareketi’nin yerel seçimlere katılacağını ve varlığını faklı bir şekilde göstereceğini, bazı bölgelerde Müslüman Kardeşler üyesi bağımsız adayları ve bazı bölgelerde de Fetih’e rakip listeleri destekleyeceğini öne sürmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.