FilistinHaberlerOrtadoğu

Uzlaşı süreci ABD’nin isteği üzerine durmuş vaziyette

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin’deki iç bölünmüşlüğe son verme ve Filistinli gruplar arasında uzlaşı sağlama sürecinin Amerika’nın vetosu nedeniyle durduğunu belirterek, Batı Yaka’daki yönetimin iradesinin ABD’nin elinde olduğunu söyledi.

Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliya beldesinde dün (14 Temmuz Çarşamba) Özgürlük Filosu Şehitleri Caddesi ve Mavi Marmara Anıtı’nın açılışında konuşan Heniyye, Gazze’ye uygulanan ablukanın hafifletilmesi girişimlerine karşı çıkarak ablukanın tamamen kaldırılması için yardım kafilelerinin gönderilmeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

Filistin Hükümeti’nin imkansızlıklara ve ablukanın sürmesine rağmen belediyeler aracılığıyla birçok altyapı projesini hayata geçirdiğini ifade eden Heniyye, önümüzdeki dönemde Gazze’de yeni caddelerin açılacağını söyledi.

Heniyye, Eski Belde’de Şaban Caddesi’nin açılacağını, En-Nasr Caddesi’nin son aşamasının tamamlanacağını ve Bahr Caddesi’nde ikinci aşama yol yapım çalışmalarına başlanacağını belirtti.

Filistin Hükümeti’nin Gazze Şeridi’nde ziraat alanında gerçekleştirdiklerini de anlatan Heniyye, işgalden kurtarılan alanların Ziraat Bakanlığı tarafından kullanılır hale getirildiğini ve daha önce dışarıdan getirilen birçok üründe Gazze Şeridi’nin kendine yeter hale geldiğini bildirdi.

Filistin Başbakanı, “Filistin halkı bu aşamada topraklarını özgürleştirmenin ve kamuoyunu işgalciye karşı harekete geçirmenin bedelini ödüyor” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.