FilistinHaberlerOrtadoğu

Uzlaşı taslağı mevcut haliyle imzalanmayacak

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Halil El-Hayye, Hamas’ın mevcut haliyle uzlaşı taslağını imzalamayacağını yineleyerek, uzlaşı taslağını gerekli düzenlemeler yapılmadan imzalaması halinde Fetih’in her istediğini yapması için anlaşmanın gündeme getirileceğini söyledi.

Milletvekili Halil El-Hayye, Hamas’ın her yaptığını kötülemeyi kendine görev edinmiş bir kısım medyanın var olduğunu belirtti.

El-Hayye, bugün (17 Ocak Pazar) basına yazılı bir açıklama yaptı. El-Hayye, 2010 yılının Batı Yaka ile Gazze arasındaki bölünmüşlüğün sona erdiği ve Filistinliler arasında birlik ve bütünlüğün sağlandığı bir yıl olmasını diledi.

Hamas Hareketi’nin bu dönemdeki önceliğinin Filistin halkının haklarına sahip çıkmak olduğunu belirterek, bu hakları Filistin’i özgürlüğüne kavuşturmak için direniş, vatandaşın güvenliğinin korunması, siyasi ortaklığın güçlendirilmesi, icraatların iyileştirilmesi, resmi kurumlarda şeffaflığın artırılması ve Gazze’ye uygulanan ambargonun kırılması olarak saydı.

Milletvekili El-Hayye, Hamas Hareketi’nin Mısır Hükümeti’yle ilişkisinin birbirine bağlı iki konuda şekillendiğini söyleyerek, bu konuların sabit ilkeler ve maslahat olduğunu söyledi.

Hamas lideri, Mısır ile ilişkilerde maslahattan çok Filistin halkının ve Mısır’ın ortak ilkelerinin belirleyici olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.