FilistinHaberlerOrtadoğu

Uzlaşının yakında sağlanmasını ümit ediyoruz

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi İzzet Er-Reşak, Filistin’de uzlaşının sağlanması için bir Arap girişimi olduğunu belirterek, Libya’daki zirveden önce bu konuda bir ilerleme sağlanmasını ümit ettiklerini söyledi.

İzzet Er-Reşak, Hamas’ın Mısır tarafından sunulan son uzlaşı taslağındaki bazı maddelerle ilgili çekincelerinin devam ettiğini de ekledi.

Ürdün Es-Sebil gazetesinin kendisiyle yaptığı ve bugünkü (21 Şubat Pazar) sayısında yayınladığı röportajda, Siyonist işgal devletiyle esir değişimi konusuna da değinen Er-Reşak, Netanyahu Hükümeti’nin daha önce Alman aracı vasıtasıyla sağlanan anlaşmadan vazgeçerek geri adım attığını bildirdi.

Şehit Mahmud El-Mebhuh’a düzenlenen suikastin soruşturmasında gelinen noktayla ilgili cevabında olayın her yönüyle aydınlatılabilmesi için Hamas’ın soruşturmaya katılması gerektiğini söyleyen Er-Reşak, “Soruşturmaya dahil olabilmek için diplomatik yollardan Birleşik Arap Emirlikleri nezdinde girişimlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Hamas Hareketi’nin üst düzeyde bir soruşturma komisyonu oluşturarak Dubai’deki soruşturmadan ayrı bir soruşturma yürüttüğünü ifade eden Er-Reşak, suikastla bağlantısı olduğu şüphesiyle tutuklanan Filistinliler konusunda ise “Biz, Mossad’ı ve Siyonist Hükümeti suçluyoruz. Bazı işbirlikçilerin lojistik destek sağlaması Mossad’ı temize çıkarmaz” şeklinde konuştu.

Siyonist işgal devletinin Gazze’ye yeni bir saldırı düzenleme tehditlerine de değinen Er-Reşak, “Biz yeni bir savaş istemiyoruz. Fakat bize savaş açılırsa, geçmişte direndiğimiz gibi yine direniriz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.