FilistinHaberlerOrtadoğu

Uzmanlar uyardı: Mescidi Aksa çok tehlikeli bir aşamada

Uzmanlar ve araştırmacılar, Siyonist işgal rejiminin en son Burak Alanı’nın kuzey kesimine düşen bazı İslamî vakıf malı evleri yıkması ve arsaları gasp etmesinin Mescidi Aksa’ya bitişik yeni ve büyük bir sinagogun inşasına hazırlık olduğunu belirterek, bu projenin dünyadaki iki milyara yakın Müslüman için büyük bir tehlike arz ettiğini kaydetti.

Kudüs, kutsal mekânlar ve yerleşim birimleri konusunda uzman Dr. Cemal Amr, Burak Alanı’nda yapılan yıkımlar ve düzenlemeler Mescidi Aksa’nın yıkılıp enkazı üzerine heykelin dikilmesi için gereken altı aşamanın sonuncusudur. Aynı şekilde bu adım, işgal hükümetinin bir yıl önce Mescidi Aksa’nın işgal yönetiminin olmazsa olmaz parçasıdır diye aldığı kararın da pratik bir sonucudur” dedi.

Mescidi Aksa’yı yıkıp yerine heykeli dikmek için yapılan altı aşamaya da değinen Amr şu bilgileri verdi:

“Birinci aşamada, Eski Belde’de ve Mescidi Aksa’nın altında yapılan kazılarla Mescidi Aksa’nın altı tamamıyla boşaltıldı. Şu anda Mescidi Aksa’nın her tarafına hâkimler. Tüneller ayrıca rejime para basıyor. Bazı ülkelerin petrol gelirinden daha çok para getiriyor. Bu, Siyonist rejimin İslami tarih ve kültür üzerindeki korsanlığını da yansıtıyor.

İkinci aşamada işgal rejimi Mescidi Aksa çevresinde şimdiye kadar 61 sinagog yaptı. Şimdi 62. sinagogun yapımı için hazırlık yapıyor. Bu dünyadaki en büyük sinagog olacak. Bu yapılırsa Kubbatu’s-Sahra kaybolacak ve dolayısıyla böldedeki İslami görüntü de yok olacak.

Üçüncü aşamada işgal rejimi Emeviler ve Abbasiler döneminden kalan İslami vakıf arsalarına el koydu, tarihi eserleri yerinden söküp çaldı. Bunların yerine, yarın kurulması halinde heykelin bulunduğu mabede girmeden önce temizlenmek için yıkanma yerleri yapıldı.

Dördüncü aşamada işgal rejimi heykelin maketini, kâhinlerin elbiselerini, şamdan gibi gerekli malzemeleri hazırladı. Burak Alanı’na kadar uzanan ve 45 kg saf altından yapılan şamdanın üstüne “Yine böyle bir günde heykeli inşa edeceğiz” yazdı.

Beşinci aşamada işgal rejimi heykel için gereken bütün hazırlıkları tamamlamak üzere düğmeye bastı. Dini, siyasi ve kanuni olarak heykelin dikilmesi için gereken bütün tedbirleri aldı. Bunun için de önce, Siyonistlerin Mescidi Aksa’ya girmelerini yasaklayan eski fetvayı kaldırıldı.

Altıncı aşama ise en kritik aşamadır. Bunun sonucunda işgal güçleri silahlı bir şekilde Mescidi Aksa’nın avlusuna girip gezmekte, Siyonist gaspçılar günü birlik Mescidi Aksa’yı kirletmekte ve avlusunda telmudi ayinler yapmaktadırlar.”

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.