İran

Vaezi: Nükleer teknoloji, İran’ın gücünün bileşenlerindendir

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi, nükleer teknolojinin günümüzde İran’ın gücünün bileşenlerinden biri olduğunu belirterek, ‘Uluslararası arenada yaygara koparanların bütün garazlı propagandalarına karşın bu güç, tam şeffaflık ve yasallıkla sağlanmıştır’ dedi.

İnstagram hesabından açıklamada bulunan Vaizi, ülkedeki bazı insanların önyargılı veya bilgisizce, Nükleer Anlaşma sonucunda ülkenin nükleer endüstrisinin durdurulduğunu iddia ettiği zamanların olduğuna dikkati çekerek ‘ABD’nin Nükleer Anlaşma’dan yasa dışı olarak çekilmesinin ardından devletimiz, bu anlaşmada azaltılmış veya askıya alınmış olan nükleer programın bazı yönlerini açık mekanizmalar aracılığıyla yeniden canlandırmaya karar verdi’ diye yazdı.

Atom Enerjisi Kurumu’nun katkılarıyla bu işin çok kısa sürede yapıldığını ifade eden Vaizi, ‘Bazı açılardan ülkenin nükleer faaliyetleri çok kısa zamanda Nükleer Anlaşma öncesi seviyeye ulaştı. Bu stratejik güç, şüphesiz Atom Enerjisi Kurumu’ndaki bilim adamlarımızın değerli çabalarından kaynaklanmaktadır’ diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.