HaberlerİranOrtadoğu

Vaezi: Umman ve İran ilişkilerinin gelişmesi önünde bir engel yok

İran cumhurbaşkanlığı ofisi özel kalem müdürü Mahmud Vaezi, İran ve Umman ilişkilerinin gelişmesi önünde bir engelin olmadığını belirterek, İran ve Umman arasındaki iktisadi ilişkilerin siyasi ilişkilere uygun bir şekilde gelişmesi gerektiğini bildirdi.

Mahmud Vaezi, dün Umman dışişleri bakanı Yusuf Bin Alevi ile görüşmesinde, iki ülke arasında ilişkilerin köklü ve olumlu geçmişine temasla, iki ülke arasında ilişkilerin iktisadi, kültürel ve siyasi alanlarda daha da gelişmesi gerektiğini bildirdi.

Vaezi, iki ülkenin ilgili kurumlarının iktisadi işbirliğinin geliştirilmesi yönünde daha önce imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesi konusunda daha fazla çaba göstermeleri gereğine dikkat çekti.

Vaezi ayrıca İran’ın Yemen savaşına bakışının insani bakış olduğunu belirterek, ”bölgede çatışmalar ve güvensizliklerin, müslümanların maddi ve insani sermayelerini yok ettiğini, halbuki bu sermayelerin bölge milletlerinin refahı ve ilerlemesi için kullanılması gerektiğini’ söyledi.

Sözkonusu görüşmede Umman dışişleri bakanı Yusuf Bin Alevi de, ikili ilişkilerin çeşitli alanlarda gelişmesine vurgu yaparken, iki ülke arasında başta iktisadi olmak üzere her alanda ilişkiler seviyesinin yükseltilmesinden yana olduklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (37) içerik yüklenmiştir.