İran

Vaezi: Uranyumu yüzde 60 zenginleştirmek, İran’ın ilerlemesi ve kabiliyetinin bir göstergesidir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ofisi başkanı barışçıl amaçlarla % 60 uranyum zenginleştirmeyi başlatmanın İran’ın ilerlemesi ve yeteneklerinin açık bir işareti olarak nitelendirdi.

İRNA ajansının verdiği habere göre, Mahmud Vaezi, dün attığı bir twette “Barışçıl amaçlar için % 60 uranyum zenginleştirmenin başlaması, İran’ın ilerleme ve yeteneklerinin açık bir işareti ve bu, kötülük yanlılarına karşı açık bir mesajdır. Barışçıl nükleer teknoloji İran’da yerelleştirilmiştir. Bu, ülkenin hareketinin nükleer bilim adamlarının terör yoluyla öldürülmesi ve nükleer tesislerin sabote edilmesiyle durdurulmayacağı anlamına gelir.” dedi.

Geçen Pazar sabahı, bir sabotaj operasyonunun ardından, İran’ın Netenz zenginleştirme tesisinin bir kısmında elektrik bağlantısı kesilmişti.

Bunun ardından siyonist İsrail medyası sabotajı ırkçı İsrail’le irtibatlandırdı ve Netenz zenginleştirme tesisinin elektrik dağıtım ağının bir siber saldırı ile bozulduğunu bildirdi.

Netenz nükleer tesisinde % 60 zenginleştirme süreci, Siyonist rejimin umutsuz eyleminin hemen ardından İranlı uzmanlar ve bilim adamları tarafından tekrar başlatıldı.

Bu arada İranlı yetkililer, terör rejimi İsrail’den bu sabotajın intikamının yeri geldiğinde kesinlikle alınacağını bildirdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.