FilistinHaberlerOrtadoğu

Vahdet sağlanmadan seçimler yapılmayacak

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi’nin Hamas Hareketi’nin seçimlerden korktuğu yönündeki iddialarını yalanladı.

Bu tür açıklamaların gerçekleri saptırmak olduğunu kaydeden Hamas Hareketi, Hamas’ın seçimlerden korkmadığını, bilakis bölünmüşlüğün sona ermesinden ve Batı Yaka’da siyasi nedenlerle gözaltında tutulanların serbest bırakılmasından sonra şeffaf bir seçim yapılmasını istediğini açıkladı.

Hamas Hareketi sözcüsü Fevzi Burhum, bugün (16 Ağustos Pazar) konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Burhum, Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan açıklamada, Filistin’deki iç bölünmüşlüğe son verecek anlaşma imzalanmadan ve Batı Yaka’da gözaltında tutulan direniş üyeleri serbest bırakılmadan seçimlerin yapılamayacağını bildirdi.

“Batı Yaka ve Gazze birbirinden ayrıyken ve Hamas liderleri Fetih Hareketi’nin zindanlarındayken nasıl seçim yapılacak” diye soran Burhum, seçimler konusunun kapsamlı bir anlaşma içerisinde ele alınması gerektiğini söyledi.

Burhum, açıklamasının devamında, “Ebu Mazin ve Fetih Hareketi, diyaloğu parçalara ayırmak ve Filistin ulusal çıkarlarından uzak kişisel çıkarlar sağlamak için bu yola başvuruyorlar” dedi.

Hamas Hareketi’nin siyasi programdan yoksun olduğu için seçimlerden korktuğu yönündeki iddialara da değinen Burhum, bu iddiaların gerçekle hiçbir ilişkisi olmadığını ve Hamas’ın seçimlerden ve seçim sonuçlarından hiçbir zaman korkmadığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.