HaberlerOrtadoğuSuriye

Vahşi Nusra Teröristleri, Halep’te 40 Kişiyi Daha İdam Etti

Nusra’nın, Halep’te silah bırakarak insani koridordan yararlanıp hükümet kontrolündeki bölgelere geçmek isteyen 40 kişiyi idam ettiği belirtildi.

Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezi, Nusra’nın Halep’in doğusundaki Karyat el-Ansari mahallesinde, silah bırakarak insani koridordan yararlanıp hükümetin kontrolündeki bölgelere geçmek isteyen militanlar ile ailelerini idam ettiğini açıkladı. Merkez, 40 kişinin idam edildiğini bildirdi.

Sputnik’in haberine göre Dördü Lazkiye ve biri Humus bölgelerinde olmak üzere 5 yerleşim biriminin temsilcileriyle daha anlaşmaya varıldığını belirten merkez, sürece katılan yerleşim birimi sayısının 388’e ulaştığını kaydetti.

‘ATEŞKES SON 24 SAATTE 10 KEZ İHLAL EDİLDİ’

Rusya Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, ateşkesin son 24 saatte 10 kez ihlal edildiği belirtilirken, “Ceyş’ül İslam militanları Şam bölgesinde Kâbun, Cabbar, Hauş eş Şalak, Duma, Harasta ve Erbil yerleşim birimlerine havan toplarından saldırı gerçekleştirdi. Lazkiye bölgesinde, Ahrar’uş Şam birlikleri, Ayn el Kantara ve Kinsibba yerleşim birimleri ile Ebu Ali dağları yakınlarındaki hükümet ordusu mevzilerine ateş açtı. ‘Kavkaz’ grubu silahlı oluşumları da Zuaykat dağları yakınlarındaki hükümet ordusu mevzilerine saldırdı” denildi.

IŞİD KUŞATMASINDAKİ DEYR EZ-ZOR’A İNSANİ YARDIM

Ayrıca Nusra ve IŞİD teröristlerinin yine Şam, Kuneytra ve Halep bölgelerindeki yerleşim yerlerini ağır silahlarla vurduğu ifade edildi.
Halep şehrindeki insani durumun Suriye ordusunun kontrolünde bulunduğunu aktaran merkez, “İnsani koridorların geçtiği bölgelerde sıcak yemek ve ilk tıbbi yardım merkezleri çalışmaya devam ediyor” dedi.

Öte yandan Rus havayolu şirketi Abakan Air’e ait uçakla IŞİD kuşatmasındaki Deyr ez-Zor’a 22 ton gıda yardımının indirildiği de belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.