AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Vaizi: İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti ilişkileri her alanda gelişiyor

İran Cumhurbaşkanı ofisi başkanı Mahmud Vaizi, Bakü’de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.

Uluslararası İslami Dayanışma Yılı Toplantısı’na katılmak üzere Bakü’de bulunan İran Cumhurbaşkanı Ofisi Başkanı Mahmut Vaizi, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya gelerek, ikili ilişkileri görüştü. Vaizi sözkonusu görüşmede, iki ülke ilişkilerinin her alanda gelişmekte olduğunu belirtti.

Uluslararası İslami Dayanışma Yılı Toplantısı’nın son oturumu dün sabah saatlerinde İlham Aliyev’in katılımıyla Bakü’deki Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İslam ülkelerinden üst düzey yetkililer, siyasi isimler ve din adamlarının katıldığı toplantıda, İslam dünyasındaki son gelişmeler ele alınırken Müslüman ülkeler arasında birlik ve dayanışmayı sağlamak için çözümler sunuldu.

Sözkonusu toplantının en önemli gündeminin Amerikan başkanı Trump’ın Kudüs’ü terör rejimi İsrail’in başkenti olarak resmiyette tanımasını kınamak olduğunu belirten Vaizi, bu toplantının bu konuda çok iyi bir fırsatı da beraberinde getirdiğini söyledi.

Vaizi, toplantının yanısıra Azerbaycan cumhuriyetinin çeşitli yetkilileriyle de bir dizi görüşmelerde bulundu. Bu doğrultuda Azerbaycan Cumhuriyeti cumhurbaşkanının yanısıra Azerbaycan Cumhuriyeti Milli güvenlik yüksek konsey sekreteri, ekonomi bakanı, ulaştırma bakanıyla ayrı ayrı görüştü.

Vaizi, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli güvenlik yüksek konsey sekreteriyle görüşmesinde, Suriye, Irak, Yemen, Filistin meselesi, DAEŞ ve radikal gruplar gibi bölge meselelerinin ele alındığını belirtti.

İki ülke arasında son 1 yılda ticari ilişkilerin bir önceki yıla oranla yüzde 40 oranında artış kaydettiğini belirten Vaizi, iki ülke yetkililerinin otobüs üretim fabrikası kurma ve ayrıca tarımla ilgili de bir dizi görüşmelerin yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.