HaberlerİranOrtadoğu

Vaizi: Tahran-Bakü Münasebetleri Kabul Edilir Seviyede

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Büro Başkanı Mahmut Vaizi perşembe günü akşam saatlerinde Bakü’de bir grup İranlı aile ile yaptığı görüşmede, yurt dışındaki İranlılar arasında sıcak ve yakın ilişki kurulması zaruretine vurgu yaparak, bu yakınlaşma ve buluşmaların sorunların çözümüne katkı sağlayabileceğini vurguladı.

İran ile Azerbaycan Cumhuriyeti ilişkilerinin hiçbir dönemde şimdiki gibi iyi olmadığına dikkat çeken Vaizi, Tahran ile Bakü’nün münasebetlerinin muhtelif siyasi, kültürel, ekonomik, çok taraflı ve uluslararası ebatta bugün uygun ve kabul edilir düzeyde olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Büro Başkanı; yurt dışındaki İranlıların İran İslam Cumhuriyeti’nin birer elçisi sayıldığını hatırlatarak, yurt dışında yaşayan İranlıların tavır ve hareketlerinin İran kültürü ve yüce İslam inançlarının göstergesi olması gerektiğini ifade etti.

Vaizi ayrıca; İran’ın Azerbaycan Cumhuriyeti’ndeki Büyükelçisi ve Büyükelçilik çalışanlarına, iki ülkenin ilişkilerini geliştirme çabalarından dolayı teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.