FilistinHaberlerİranOrtadoğu

Vaizi: Trump’ın Kudüs ile ilgili kararı Amerika’nın İslam karşıtı politikalarının açık örneğidir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Özel Kalemi Mahmud Vaizi, Trump’ın Kudüs’ü Siyonist rejim başkenti olarak tanımas, elçiliğini Kudüs’e taşıma kararı ve Kudüs ile ilgili kararın Güvenlik Konseyinde veto etmesinin Amerika’nın İslam karşıtı ve Filistin karşıtı politikalarının açık örnekleri olduğunu söyledi.

Bakü’de düzenlenen 2017 İslam Birliği Yılı son toplantısında bir konuşma yapan Vaizi, ‘’Artık herkese Amerika’nın İslam ülkeleri saflarında ihtilaf ve ikililik yaratma peşinde olduğu hedefinin açık olması gerekir. Amerika’nın tek hedefi gayrı meşru Siyonist rejim menfaatlerinin teminidir’’ dedi.

Geçen hafta İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler zirvesine değinen Vaizi’’ Bu zirvede İslam ülkelerinin kati ve açık bir şekilde Amerika kararını mahkum etmeleri ve Filistin ülküsüne desteklerini gördük ve bu Filistin halkı için aydınlık bir geleceğin müjdecisidir’’ dedi.

Amerika başkanı ve Siyonistlerin çabasının Filistin konusunu İslam Dünyasının ilk konusu olmaktan çıkarmak olduğunu ifade eden Vaizi, ‘’Saptırma konuları gündeme getirmek ve İslam ülkeleri arasında ihtilaf yaratmak Filistin konusunu unutturmak için yapılmaktadır ve biz buna izin vermemeliyiz’’ dedi.

Vaizi, ‘’Biz hepimiz Kudüs başkentliğinde Filistin devleti oluşana ve Filistin halkının haklarının tamamı verilene kadar Filistin’in yanında yer almalıyız’’ dedi.

Mevcut şartlarda Müslümanlar birliği arasındaki ciddi engellerin üzücü olduğunu ifade eden Vaizi, ‘’Bu engellerin büyük kısmı Müslümanlar arasındaki birliği siyasi menfaatlerine ters gören düşmanların kötü niyetinden ve bir bölümü de İslam ümmeti arasındaki ihtilaflardan kaynaklanmaktadır’’ dedi.

Vaizi, ‘’Bize göre eğer Müslümanlar tek yürek ve birlik olurlarsa dünya güçlerin hiçbir zaman Müslümanların ilk Kıblesine saygısızlığa cesaret etmezlerdi. İslam ülkeleri hükümetler ve halklar bazında birliğe ve kardeşliğe adım atarlarsa Müslümanlara bu kadar zulme şahit olmayız’’ dedi.

Vaizi, ‘’Eğer Müslümanlar dinin gerçeğini dünya’ya tanıtırlarsa IŞİD ve teröristler kendilerini İslam olarak tanıtamayacak ve gençleri yollarından saptıramayacaklar. Bu gurupların İslam’a itikadı olmadığı gibi, İslam ümmeti düşmanları ve Siyonistler tarafında ortaya çıkarılmışlardır’’ dedi.

Birliki ve beraberliği Müslümanların acılarına tek çare olarak nitelendiren Vaizi, İslam dünyasının her zaman parçalanmalardan en büyük zararı gördüğünü söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.