AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Vaizi, Türkmenistan Cumhurbaşkanı ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ofis Başkanı Vaizi, Aşkabat’ta Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankuli Berdimuhammedov ile görüştü. Vaizi, komşularla ilişkilerin geliştirilmesinin Tahran’ın stratejik politikası olduğunu belirtti

Cumhurbaşkanı Ofis Başkanı Mahmut Vaizi bir siyasi ve iktisadi heyet başkanlığında bugün Aşkabat’a gitti.

Vaizi Aşkabat ziyareti kapsamında Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankuli Berdimuhammedov ile görüştü.

Görüşmede Vaizi, Türkmenistan ile ticari ilişkilerin önemine vurgu yaparak, Tahran’ın Aşkabat başta olmak üzere komşularıyla münasebetlerini derinleştirmeyi stratejik politika haline getirdiğini kaydetti.

Vaizi ayrıca bölgede radikalizmin tırmanmasına işaretle, bölgede barış ve istikrarın korunması için iki ülkenin işbirliğini geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

Vaizi ayrıca Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin selamı ve yazılı mesajını Türkmenistan Cumhurbaşkanı’na ileterek, İran’ın Türkmenistan dahil komşularıyla ilişkilerini geliştirmek için kararlı olduğunu belirtti.

Görüşmede Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov da, iki ülkenin ekonomi başta olmak üzere her alanda ilişkilerinin geliştirilmesine vurgu yaptı.

İran’ın Türkmenistan’ın büyük komşusu olduğuna dikkat çeken Berdimuhammedov, ikili münasebetlerin kökünün iki ülkenin kültürel ve tarihi ilişkilerine dayandığını söyledi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı ayrıca iki ülkenin Hazar Denizi havzasında ekonomik işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.