AmerikaAvrupaİran

Vaizi: Viyana’daki 4+1 müzakereleri memnuniyet verici

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi başkanı Mahmud Vaizi, Viyana’da Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ile ilgili yapılan müzakerelerin zorluklar ve fikir ayrılıklarına rağmen, olumlu ve memnuniyet verici olduğunu belirterek, müzakerelerin kader günlerinin yaşandığını ve böyle gidilmesi durumunda Viyana’da ilerlemelere şahit olunacağını söyledi.

Vaizi, hükümet ve müzakere heyeti çabasının İslam İnkılabı Rehberi tarafından çizilen çerçevede görüşmeleri yürüterek, KOEP’in canlanması ve ambargoların kaldırılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Ülke ekonomisinin geleceğinin olumlu olduğunu belirten Vaizi, ambargoların giderilmesi ile birlikte İran ekonomisini iyi günlerin beklediğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif’in bölge ülkelerine yaptığı ziyaretlere değinen Vaizi, komşularla ilişkilerin gelişmesinin İran için stratejik bir hedef olduğunu ve İran’ın komşularla işbirliğini desteklediğini söyledi.

Vaizi, İran-Arabistan ilişkilerine de değinerek, ‘’Biz her zaman gerginlikten uzak, Arabistan ile işbirliğine hazır olduğumuzu bildirdik ve bu tutumu sürdürüyoruz. İran-Arabistan ilişkilerinin gelişmesi bölgenin yararınadır ve bir çok gerginliğin sonlanmasına yardımcı olabilecektir. ‘’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (2) içerik yüklenmiştir.