HaberlerOrtadoğuSuriye

Varılan Anlaşmada Teröristler Tüm Ağır ve Orta Silahlarını OrduyaTeslim Edecek

Dera kırsalının Busra el Şam İlçesinde terörist gruplarla sağlanan uzlaşma anlaşmasında teröristler tüm ağır ve orta silahlarını teslim ederlerken, ilçe ve ona tabi tüm belde ve köylerde bulunan tüm devlet kurumları Suriye bayrağı altında yeniden hizmete başlayacak.

Askeri bir kaynak sağlanan uzlaşma anlaşması kapsamında Busra el Şam İlçesi ve ona tabi tüm belde ve köylerde çatışmaların durdurulmasını öngördüğünü aktardı. Kaynak af kararından faydalanma ve normal yaşamına dönmek isteyenlerin tüm silahlarını teslim etmeleri ardından kanuni durumlarının yeniden düzenleneceğini ifade ederken, geri kalan teröristlerin ise tüm orta ve ağır silahlarını teslim etmeleri ardından aileleriyle birlikte İdlib’e gönderileceklerini sözlerine ekledi.

Anlaşma kapsamında daha önce ilçe ve ona tabi yerleşim alanlarında evlerinden tehcir edilen vatandaşların evlerine dönmelerini de öngördüğünü ifade eden kaynak; devletin Ürdün sınırları boyunca tüm kontrol ve denetleme noktalarını da yeniden kontrolüne alacağının altını çizdi.

Busra el Şam’da yıllardır vatandaşlara ve civardaki bölgelere karşı insanlık dışı terör estiren kiralık terör çeteleri ordu birliklerinin Dera kırsalında teröristleri ezip yok etmeleri ve şanlı zaferler kaydetmeleri ardından teslimiyeti kabullenmek zorunda kaldılar.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.