HaberlerİranOrtadoğu

Velayet 89 tatbikatı bütün hızıyla devam ediyor

İran İslam Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari, Velayet-89 adlı deniz tatbikatının çok iyi bir şekilde sürdüğünü belirtti.

Seyyari, tatbikatın ikinci aşamasının birinci bölümünde deniz kuvvetleri ve hava kuvvetleri helikopterleri arasında iyi bir organizasyon sağlandığını söyledi.

Seyyari, günün teknolojisine ve elektronik teçhizatlarına sahip olmanın bugün için çok önemli bir faktör olduğunu söylerken İran deniz kuvvetlerinin halihazırda askeri donanım açısından çok iyi konumda bulunduğunu belirtti.

Bu arada İran’ın güneyinde yer alan Cask tatbikat bölgesinden alınan haberlere göre, Velayet-89 deniz tatbikatının ikinci aşaması dün başladı.

Sözkonusu tatbikat, düşman filolarına askeri teçhizatların ulaşmasının yanı sıra kaçak ve deniz korsanlarını engellemek için gerçekleşmektedir.

Öte yandan tatbikatın sözcüsü, Kasım Rüstemabadi, sözkonusu tatbikatla İran’ın yüzlerce uzaklıktaki mesafede geçişleri kontrol edebileceğini gösterdiğini söyledi. Tatbikatın asıl amacının, Hürmüz Boğazı, Fars Körfezi ve Umman Denizi’nde güvenliği sağlamak olduğunu belirten İranlı askeri yetkili, tatbikatın mesajının, barış, dostluk ve huzur olduğunu aynı zamanda bölge ülkelerine de, bölgenin güvenliğinin bölge ülkeleri arasında yapılacak güzel bir işbirliğiyle sağlanacağını göstermek olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.