İslami Davet

Velayet-95 tatbikatında İran’ın en yeni torpidosu başarıyla test edildi

28 Şubat 2017 18:07

Velayet-95 adlı büyük deniz tatbikatının son gününde, tatbikat bölgesine gönderilen ve sahile 100 kilometre uzaklıktaki noktalara konuşlanan denizaltıları, takip ve keşif sistemleriyle deniz yüzeyindeki gemiler ve botları takip ederek, torpido ile farazi hedeflerini başarıyla imha etmeyi başardı.

Tatbikatın son gününde ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri’ne ait helikopterler, tatbikat alanı üzerinde keşif ve devriye uçuşları yaparak, denizaltılarındaki takip sistemlerinin desteğiyle deniz yüzeyindeki hedefleri tespit ettikten sonra, bu güçler tarafından geliştirilen torpido ile onları havaya uçurdu.

Ayrıca, roket sistemi ve makineli tüfekle donatılan bir helikopter, tatbikat alanındaki farazi hedefleri roket ile vurdu.

“Velayet-95” adlı büyük deniz tatbikatının bu aşamasında, deniz ve sahilden fırlatılan İHA’lar Hürmüz Boğazı, Umman Denizi, Hint Ukyanusu’nun kuzeyi ve Babül-Mendep Boğazı’na kadar uzanan geniş bir alanda gece gündüz uçuş yaparak, farazi düşmana ait hedefleri tespit ederek, ilgili birliklere topladıkları bilgileri sundular.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Habibullah Seyyari tatbikatın ilk gününde yaptığı açıklamada, Velayet–95 askeri tatbikatın amacını bölge ülkelerine İran’ın barış ve dostluk mesajını iletmek, İran’ın savunma gücünü geliştirmek, bölgesel güvenlik seviyesini yükseltmek ve deniz terörizmi ile mücadele şeklinde açıkladı.

Amiral Seyyari, İran İslam Cumhuriyeti donanmasının bölge karasularında güvenliği sağlaması tüm bölge ülkelerinin yararına olduğunu, nitekim İran donanması şimdiye kadar da bir çok ülkenin gemilerini deniz korsanlarından koruduğunu kaydetti.

Komutan Seyyari, İran Deniz Kuvvetlerinin şimdiye kadar Amerika, İngiltere, Fransa da dahil dünyanın muhtelif ülkelerine ait 25 gemiyi deniz korsanlarının elinden kurtardığını söyledi.

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Seyyari ayrıca İran’ın tüm Hind okyanusu ve Hazar denizi çevresindeki ülkelerle yakın ilişkisinin bulunduğunu ve bu ülkelerle karşılıklı askeri heyetler teatisinde bulunduğunu söyledi.

Hürmüz Boğazı, Umman Denizi ve Hint Okyanusu’nu kapsayan bir coğrafyada gerçekleşen Velayet-95 adlı büyük tatbikatta, deniz birliklerinin düşmanlara karşı savunma kapasitesi ve İran yapımı yeni deniz teçhizatlar ve yerli sistemler test edildi.

Velayet-95 askeri deniz tatbikatı Pazar günü sabah saatlerinde başladı.

Velayet-95 tatbikatında İran’ın en yeni torpidosu başarıyla test edildi Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık