Haberler

Velayet-97 deniz tatbikatında torpidolar hedefleri imha etti

Dün İran’ın güney sularında başlayan Velayet-97 Deniz Tatbikatı bugün de devam etti. Denizaltı ve helikopterler ve savaş gemilerinden atılan torpidolar ve füzeler hedeflere tam isabet etti.

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Deniz Kuvvetleri’nin unsurlarının katılımıyla düzenlenmekte olan Velayet-97 tatbikatının ikinci gününde  “Kadir” ve “Kadır” isimli ikişer Seyir (Cruise) füzesi başarıyla fırlatıldı.

Bugün sabah saatlerinde İran’da düzenlenen “Velayet-97” tatbikatının ikinci gününde Deniz Kuvvetleri’ne ait Şehid Tuğamiral Nagdi muhribiyle Teberzin füze fırkateyni “Kadir” ve “Kadır” isimli ikişer Seyir (Cruise) füzesi fırlatarak denizdeki hedefleri imha ettiler.

Söz konsu iki savaş gemisinin yanı sıra kıyıdan denize füze sistemi de birer “Kadır” füzesi ile denizdeki hedefini vurmayı başardı.

“Kadır” füzesi 250 kilometrelik menzile sahip iken “Kadir”in menzili 300 kilometre.

Tatbikatta bugün ayrıca denizaltıları ve helikopterlerden atılan torpidolarla önceden belirlenen hedefler başarıyla imha edildi.

Velayet-97 tatbikatının ikinci gününde deniz birlikleri gövde gösterisi yapmaya devam etti.

Deniz Kuvvetleri’ne bağlı denizaltıları türlü torpidolarla su yüzeyi ve altındaki tehditlere karşı koydular.

Prova sırasında Tarık Denizaltısı, elektrik torpido fırlatırken Gadir Denizaltısı yerli Vel-Fecr torpidosuyla hedefi vurdu.

Bir adet SH helikopteri de tatbikatta, Mark-46 torpidosuyla denizdeki hedefini imha etti.

“Velayet-97” tatbikatının nihai aşaması İran’ın güneyindeki kıyıların büyük bir kısmında 3 gün süreliğine yapılacak.

Bu arada İran Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hüseyin Hanzadi, Mehr Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, İran evlatlarının yaptığı yeni hovercraftlarının gelecek yıl görücüye çıkarılacağını söyledi.

İran Deniz Kuvvetleri’nin serbest sulardaki misyonuna dikkat çeken Amiral Hanzai, muhtelif ülkelere filo gruplarının gönderilmesinin ülkenin stratejik derinliğini arttırdığını belirtti.

Komutan Hanzadi, İran’ın askeri helikopterler ve savaş uçaklarının üretim teknolojisi ve bilimini elde ettiğine dikkat çekerek, modern yerli helikopterlerin yakında görücüye çıkarılacağını vurguladı.

Hanzadi, bölge ülkeleriyle ortak deniz tatbikatı ve provalarına da dikkat çekerek, gelecekte de dost ülkelerle deniz tatbikatının düzenleneceğini kaydetti.

İran Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hanzadi, İran Deniz Kuvvetleri’nin ülkenin kara sularını savunmak ve deniz ticaretinde ülkenin çıkarlarını korumak ve serbest sularda gemilerin güvenliğini sağlamakta önemli rol ifa ettiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (19) içerik yüklenmiştir.