Haberlerİranİslami VahdetOrtadoğu

Velayet-i Fakih, vahdetin güçlenmesini sağlamıştır

Cumhuriyet başsavcısı, Tahran Cuma namazı hutbesinden önce yaptığı konuşmasında: “Vilayet-i Fakih, inkılâbın zafer kazanması, onun devamı, sakinlik, milli vahdet ve düzenin iktidarının uluslararası alanlarında güçlenmesine sebep olmuştur”, dedi.

Cumhuriyet başsavcısı Ayetullah Kurbanali Durri Necefabadi 26 Haziran’da, bu haftaki Tahran Cuma namazı hutbelerinden önce yapılan konuşmacı unvanıyla ve Yargı Gücü haftası, Ayetullah Beheşti’nin ve 72 yardımcısının şahadet yıldönümü münasebetiyle konuşmasında bu aziz şehitleri saygıyla anarak: “28 Haziran şehitleri, kendi şehit olmalarıyla İslam Cumhuriyeti’nde üçüncü inkılâbı gerçekleştirerek, kendi kanlarıyla “İstiklal, Özgürlük, İslam Cumhuriyeti” yazdılar” dedi.

Cumhuriyet başsavcısı, Tahran Sürekli Fuarlar alanında yapılan Yargı Gücü’nün 30 yıllık çalışmalarını konu alan serginin açılmasına değinerek, bu yargı organının geçmiş 10 yılda yaptığı bazı yargı, hapis, eğitim, elektronik ve mahkemelerin ihyası gibi konuları hatırlattı.

Ayetullah Durri Necefabadi Tahran Cuma namazına katılanlara hitaben yaptığı konuşmasının devamında Yargı Gücü’nün eğitim bölümleri, yargı dosyalarının elektronik ortamda gözden geçirilmesi, uyuşturucu maddesiyle savaşma meselesi ve bu organın bu alanlardaki rolü gibi bazı konulara değinerek: “Bu işte başarılı olmak, yeni irade ve bütün alanlarda cihat aşkına ihtiyacı vardır” dedi.

Ayetullah Durri Necefabadi konuşmasının son bölümünde, ibadetin mukaddimesi konusunda İmam Bakır’dan aleyhisselam rivayet naklederek: “Bu rivayet doğrultusunda namaz, zekât, hac, oruç ve vilayet İslam’ın temelleridir ve İmam Bakır aleyhisselam, vilayeti bu 5 meselenin en faziletlisi ve aslı olarak bilmektedir” dedi.

Cumhuriyet başsavcısı son olarak: “İslami ülkemiz seçimlerden sonra her şeyden fazla emniyet, huzur, adalet, gelişmek ve büyümek için çalışmaya ihtiyacı olduğunu anlamıştır. Yüce Rehberlik makamının hekimce yol göstermeleri herkes için odak noktası olmasını ve toplumun izzet ve yücelik tepelerine ulaşması için herkesin çalışmasını ümit ederim” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.