HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Velayet Seması Savunucuları-2021 Hava Savunma Ortak Tatbikatı

Velayet Seması Savunucuları-2021 Hava Savunma Ortak Tatbikatı operasyonel aşaması, Salı sabah saatlerinden itibaren İran ordusu seçili hava savunma birlikleri, Devrim Muhafızları hava-uzay güçleri ve ordu hava güçlerinin katılımı ile İran’ın merkezi çöllük alanlarından olan Merkez Kevir çölünde başladı.

 Hatemülenbiya Hz. Muhammed saa  hava savunma ortak karargahı komutanı  Tuğgeneral Kadir Rahimzade Velayet Seması Savunucuları-1400 Hava Savunma Ortak Tatbikatının düzenlenmesinden güdülen hedefin,  birliklerin savaşa hazırlık seviyelerinin yükseltilmesi, caydırıcılık oluşturulması, hava savunma birliklerinin  ve sistemlerinin  ağır farklı tehditler ile mücadelede değerlendirilmesi, topyekun savunma ve elektronik savaş ve siber savaşta 360 derece savunma hazırlıkları ve personelin operasyonel ve teknik kabiliyetlerini ve bilgilerini arttırılması olduğunu belirtti. 

İran İslam Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin özel amaçlı tatbikatlarının düzenlenmesinin bir kaç önemli özelliği bulunmaktadır. 

İlk özellik,  tatbikatlarda kullanılan tüm taarruz ve savunma sistemleri ve teçhizatının yerli olmasıdır. Bu da İran İslam Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin  iç kapasitelere ve kabiliyetlere dayandığını göstermektedir. 

İran İslam Cumhuriyeti bu alanda eş zamanlı olarak iki amacı izlemektedir. 

İlk amaç, ihtiyaç duyulan alanlarda özellikle de füze savunma alanında  savunma sanayisini yerlileştirmektir. Bu durum ise savunma caydırıcılığı anlamında stratejik öneme sahiptir. 

İkinci hedef, kadro oluşturmak, özel amaçlı güçler yetiştirmek, gelişmiş eğitim mekanizmaları kullanıp özel ve düzenli tatbikatlar düzenlemek sureti ile bu alandaki atılımları hızlandırmaktır. 

Son tatbikatta da kullanılan taktikler güncel küresel tehditler ve yapılanmalara uygun olarak  planlanmış ve uygulanmaktadır. 

Düzenlenen bu tatbikatların bir diğer özelliği de, İran’ın askeri gücünü , savunma ve caydırıcılığın her seviyesindeki konvansiyonel savunma ihtiyaçları ile orantılı olarak arttırmasıdır.

İran mevcut durumda hava uzay, füze gücü, deniz gücü ve kara gücünde stratejik bir güç düzeyindedir. Doğal olarak İran İslam Cumhuriyeti tehdit oluşturmak niyetinde değil, sırf ülkenin güvenliğini korumaya ve tehditleri önlemeye çalışmaktadır. 

İslam İnkılabı Lideri, Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Ayetullah Seyyid Ali Hamanei İran milletinin gücünün ana unsurlarını açıklarken, “İslami sistemin caydırıcı gücü” politikasının amacının, uluslararası zorbaların İran’a yönelik saldırganlık algısını önlemek olduğunu vurgulamışlardır.

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, İran semalarında bir Amerikan saldırgan uçağını vurmak veya Ayn el Esad üssünü darmadağın etme gibi İran’ın bugünkü savunma gücünün örneklerini hatırlattı ve şöyle buyurdu: ” Düşman bu gerçekler karşısında İran’ın savunma kabiliyetlerini ve gücünü ister istemez kararlarında ve hesaplamalarında göz önünde bulundurmak zorundadır. “


Bu tatbikatların üçüncü özelliği, uygulanışlarında ve düzenlenmelerinde yeni teknolojilerin kullanılmasıdır. Tatbikatta ayrıca gelişmiş elektronik ekipman, akıllı mühimmat, seyir füzeleri ve gelişmiş radara yakalanmaz İHA’lar ve pilotlu uçaklar kullanılıyor.

Üniversite profesörü ve askeri analist olan Fethullah Kelanteri, caydırıcılığın üç ayağı olduğunu düşünüyor ve şöyle diyor:  Caydırıcılığın ilk direği güç oluşturmasıdır. İkinci temeli güçlenmek  ve üçüncü temeli de güçlere karşı koymasıdır.”

İran İslam Cumhuriyeti, caydırıcı gücünü arttırma alanında önemli başarılara imza atmıştır.

Batı Asya’daki hassas durum  ve koşullar göz önüne alındığında, İran’ın çevresinden gelen tehditleri püskürtmek için savunma hazırlığı ve saldırma gücüne sahip olması da iki kat önemli hale gelmiştir. Bu stratejik ihtiyaca yanıt olarak, İran’ın askeri doktrininde ülkenin savunma kabiliyetlerini geliştiren stratejik hedefler belirlenmiştir. Bu kapasite, düşmanı askeri saldırıdan caydırmak için etkili askeri, savunma ve taarruz caydırma gücüne sahip olmak anlamına geliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.