AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Velayeti: Avusturya İran’ın ilişkilerinde öncelik arz ediyor

İran Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Velayeti, İran’ın yeni işbirliği döneminde Avusturya ile ilişkilerine öncelik verdiğini belirtti.

İran Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti bugün Avusturya-İran Derneği Başkanı ile yaptığı görüşmede ikili ilişkilerin daha da gelişmesine vurgu yaptı.

İran’la ilişkilerde Avusturya’nın en büyük Avrupa ülkelerinden biri olduğunu hatırlatan Velayeti, Tahran’ın bazı Avrupa ülkeleriyle ilişkilerinde yaşadığı bazı sorunlara rağmen Avusturya’ya yeni işbirliği döneminde öncelik verdiğini ifade etti.

Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı, bölge gelişmeleri hakkında ise, geçmişte uluslararası gelişmelerini bölgedeki durum üzerinde etkili olduğunu ancak şimdi durumun değiştiğini, bölgesel gelişmelerin uluslararası denklemi etkilediğini kaydetti.

Velayeti, bazı yabancı ülkelerin hiçbir meşruiyeti olmadan bölge ülkelerinin işlerine karşıp, bazı gerici ülkelere destek vermesinin, bölgede keşmekeş ve istikrarsızlığı arttırdığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.