İslami Davet

Velayeti: İran, Irak’ın bütünlüğünü destekliyor

17 Eylül 2017 15:56

Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi üyesi Ali Ekber Velayeti, İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’ın bütünlüğünü desteklediğini belirterek, Tahran’ın bilinçli veya bilinçsiz olarak Irak’ın veya bölgedeki başka herhangi bir ülkenin bölünmesine yol açabilecek her türlü harekete karşı olduğunu ifade etti.

Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi üyelerinden Ali Ekber Velayeti, bölgede oluşacak her türlü parçalanma girişimine karşı olduklarını açıkladı.

İslam İnkılabı Rehberi Danışmanı Ali Ekber Velayeti, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yapılması planlanan ayrılık referandumuna yönelik sorulan bir soruya “Bu girişim, Irak’ın yasal devletiyle birlik ile beraberlik içinde yaşayan bir Irak’ı destekleyen Kürt halkının çoğunluğu tarafından reddediliyor” şeklinde yanıt verdi.

Velayeti sözlerini şöyle sürdürdü: Irak veya bölgedeki her bir ülkenin bir parçasının kasıtlı veya kasıtlı olmayan nedenlerden ötürü bölünmesi, İran tarafından kabul edilemez bir konudur, Zira Irak’ın müttefik ülkesi olarak bu ülkenin yasal devletinin kabul ettiği kararları biz de olumlu karşılayıp bu devletin karşı çıktığı girişimleri de reddederiz.

İslam inkılabı Rehberi Danışmanı sözlerinin bir kısmında da, “Bölgedeki parçalanma ve bağımsızlaşma projesi başladığı zaman sonu olmadan devam ederek başta Siyonistlerle ABD olmak üzere sultacı ülkelerin çıkarlarına hizmet edecek. Böylece Müslüman ülkeler bu yönde gerçekleşen her çeşit bağımsızlık işlemine karşılar ve doğal olarak biz de buna karşıyız” ifadelerinde bulundu.

Yukarı Çık