HaberlerIrakİranOrtadoğuSuriye

Velayeti: İran, Suriye ve Irak’ın isteği ile o ülkelerde müsteşari varlık sahibidir

İslam İnkılabı Rehberi Uluslararası İşler Müşaviri Ali Ekber Velayeti, İran’ın Irak ve Suriye’nin yasal hükümetlerinin isteği ile o ülkelerde müsteşari varlığı olduğunu söyledi.

İslam İnkılabı Rehberi ve İran Cumhurbaşkanının mesajlarını Cumhurbaşkanı Putin’e iletmek için Moskova’da bulunan Velayeti Valdai Kulübünde bir konuşma yaptı.

Velayeti, ‘’Bu iki ülke İran’ın varlığına ihtiyacımız yok derlese oralardan çıkarız, İran ve Rusya yardımları olmasaydı bugün, El Nüsra Lideri Suriye’de ve Ebbubekir Bağdadi Irak’ta hüküm sürüyorlardı’’ dedi.

Amerika’nın teröristlere yardımlarının devam ettiğini ifade eden Velayeti, ABD ve Trump politikasının bölge ülkelerini bölmek olduğunu söyledi.

İran’ın Amerika’nı isteği ile Suriye ve Irak’ta olmadığını ve Amerika tehdidi ile de o ülkelerden çıkmayacağını ifade eden Velayeti, İran’ın Irak ve Suriye’deki varlığını meşru fakat Amerika, Suudiler ve Siyonist rejimin o ülkelerdeki varlığının yasa dışı ve gayrı meşru olduğunu söyledi.

Valdai kulübü Rusya’nın en önemli ve muteber düşünce kuruluşlarından biridir ve her sene çeşitli uluslararası toplantılar düzenlemektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.