HaberlerİranOrtadoğu

Velayeti: İran ve Rusya’nın bölgesel işbirlikleri rayına oturdu

İran İslam inkılabı rehberinin uluslararası işler danışmanı İran televizyonlarından Kanal1’in haber programında yaptığı açıklamada, Moskova’da Rusya devletbaşkanı Putin’le görüşmesini olumlu değerlendirdi ve ”Bu görüşmede, İran ve Rusya bölgesel işbirlikleri daha da güçlendirildi” dedi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, Velayeti, düşmanların, Rusya ile direniş mihveri arasında bölgesel işbirlikleri aleyhinde kışkırtmaya dayalı şayialara da işaretle, ”İran’ın Suriye’de varlığına Rusya’nın karşı olduğu veya İran’ın Suriye’den çıkmasını isteği gibi çok söz söyleniyor halbuki Rusya cumhurbaşkanı İran ve Rusya arasında Suriye konusunda savunma işbirliklerinin devam etmesini istemektedir” dedi.

Ali Ekber Velayeti, Türkiye ve Rusya cumhurbaşkanlarının çok kısa zamanda İran’a geleceklerini ve İran cumhurbaşkanı ile Suriye buhranı konusunda görüşeceklerini söyledi.

İran ve Rusya arasında Hazar denizi konusunda işbirliklerine de değinen Velayeti, ”Tahran ve Moskova, Amerikalıların, NATO’nun ve diğer tarafların Hazar bölgesindeki varlığına karşıdır’ dedi.

Velayeti, Hazar kıyısı 5 ülke liderinin en kısa zamanda Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir araya geleceklerini ve 5 ülkenin kabul ettiği bir anlaşmayı imzalayacaklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.