AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Velayeti: Mısır’la İlişkileri Başlatmak İçin Hiç Bir Engelimiz Yok

Dünya İslami Uyanışı Genel Sekreteri ve İslam İnkılabı Rehberi’nin Uluslararası Danışmanı, İran ve Mısır’ın gelecek ilişkileri iki hükümete bağlı olmasına rağmen İran’ın bu ülkeyle ilişkilerini yeniden başlatması için hiçbir engeli olmadığını vurguladı.

İran haber ajansı muhabirinin bildirdiğine göre, Mısır üniversitelerinden gelen bir heyet önceki gün Tahran’da İslam İnkılabı Rehberi’nin Uluslararası Danışmanı Ali Ekber Veyaleti ile görüştü.

Bu görüşmede Mısır’daki son gelişmelere işaret eden Ali Ekber Velayeti, Mısır’ın İslam ve Arap dünyasıda eskiden sahip olduğu konumuna geri döneceğini ifade ederek Tahran’a gelen heyetin iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerini derinleşmesine yardımcı olacağını söyledi.

Velayeti, İmam Humeyni(r.a)in önderliğinde İran’dan başlayan İslami uyanışın yeni dalgasından dolayı İran’da neler olduğunu öğrenmek isteyen dünya halkı Farsça öğrenmeye yöneldiğini konuşmasına ekledi.

Çağdaş dünyada İslami vahdete her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Ali Ekber Velayeti, müslümanların kıyamını savunmak ve orta amaçları ilerletmek için İslami mezheplerinin yakınlaşmasının şart olduğunun açıklamasını yaptı.

Dünya İslami Uyanışı Genel Sekreteri ve İslam İnkılabı Rehberi’nin Uluslararası Danışmanı, Mısır’lı bir öğretim görevlisinin sorusu üzerine, İran ve Mısır’ın gelecek ilişkileri iki hükümete bağlı olmasına rağmen İran’ın bu ülkeyle ilişkilerini yeniden başlatması için hiçbir engeli olmadığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.