HaberlerİranOrtadoğu

Velayeti: Nükleer anlaşma hiç bir şekilde yeniden ele alınamaz

İran İslam İnkılabı rehberinin uluslararası işleri danışmanı Ali Ekber Velayeti, nükleer anlaşmanın hiç bir şekilde yeniden ele alınamayacağını belirterek, daha önce varılan bu anlaşmanın aynı şekilde korunması gerektiğini söyledi.

İRİB muhabirinin bildirdiğine göre, Velayeti, dün Tahran’da Suriye meclis başkanı Hammuda Yusuf Sabbağ ile görüşmesinde, nükleer anlaşmaya hiç bir ilavenin veya çıkarmanın yapılamayacağını belirterek, hiç bir şekilde İran’ın stratejik savunma merkezlerinde yabancıların incelemede bulunmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Velayeti, Amerikalıların Yemen, Suriye ve Irak’ta hedeflerine ulaşamadıklarını belirterek, onların bölgedeki kalma sürelerinin bittiğini söyledi.

Suriye meclis başkanı da, sözkonusu görüşmede, düşmanların Suriye aleyhinde çok büyük komplo hazırladıklarını ama onların bu komplolarının İran ve Suriye işbirliği ile yenilgiye uğratıldığını belirterek, ”İran’ın Suriye’nin savaştan sonra yeniden yapım ve kalkınma projelerinde en önemli ortak olduğunu’ söyledi.

Velayeti, ayrıca Lübnan meclis başkanı Nebih Berri ile görüşmesinde, Lübnan Hizbullah ve Emel hareketinin girişimlerinin bereketi sayesinde bugün bu ülkenin bölgedeki Arap ve İslam ülkelerinin gururu haline geldiğini ve bunda direnişin çok önemli rolünün olduğunu söyledi.

Nebih Berri de sözkonusu görüşmede, İslam ülkeleri arasında birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, ”Amerika’daki yeni siyasetleri ile karşı karşıya olduğunu ve bu duruma karşı ortak bir tutum içinde olamadıklarını’ söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.