HaberlerİranOrtadoğu

Velayeti: Yemen’in geleceğini Yemen halkı belirleyecek

İran İslam İnkılabı rehberinin uluslararası işler müşaviri Ali Ekber Velayeti, Yemen’de yaşanan son güvenlik gelişmeleriyle ilgili yaptığı açıklamada, Yemen’in geleceğine Yemen halkının karar vereceğini söyledi.

Muhabirimizin bildirdiğine göre, Velayeti dün Tahran’da yaptığı açıklamada, ”Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından hazırlanan komplo planının Yemen eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih kanalıyla Yemen halkına bir hançer olarak indirilmesi hedeflenmişti ama bunda başaramadılar ve Ali Abdullah Salih de, yaptığının karşılığını gördü” dedi.

Velayeti, Yemen halkının son yıllarda Suudi rejiminin başını çektiği koalisyon güçlerinin vahşi saldırılarına karşı kararlı bir direniş gösterdiğini belirterek, ”Yemen halkının direnişi, Suriye, Irak ve Lübnan halkları gibi sonunda zaferle sonuçlanacak’ dedi.

Söylendiğine göre, Ali Abdullah Salih’in Ensarullah hareketi aleyhindeki son fitne girişimi ve onun saldırganlarla irtibatının olduğunun ortaya çıkması, Birleşik Arap Emirliklerinin Ali Abdullah Salih’i tekrar iktidara getirmeye dayalı gizli anlaşmanın sonucu olduğu bildiriliyor.

Arabistan, Amerika ile BAE ve bir kaç ülkenin de desteğiyle, mart 2015’ten beri Yemen’e açtığı savaşı bugüne kadar sürdürmüş ve bu zamana kadar bu saldırılarda en az 12 bin sivil ölmüş onbinlercesi yaralanmış ve milyonlarcası da evini barkını terketmek zorunda kalmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.