HaberlerLübnanOrtadoğu

Velid Canbolat, 8 Mart ittifakına katılabilir

Lübnan Ulusal Özgürlük Hareketi Lideri Mişel Aun, Lübnan Dürzilerinin Lideri Velid Canbolat’ın 14 Mart İttifakı’ndan ayrılması konusunda ilk defa konuştu.

Lübnan Ulusal Özgürlük Hareketi Lideri Mişel Aun, partisinin grup toplantısından sonra açıklamalarda bulunarak İlerici Sosyalist Parti Lideri Velid Canbolat’ın 14 Mart İttifakı’ndan ayrılmasının söz konusu ittifak açısından olumsuz sonuçlar doğuracağını söyledi.

Canbolat’ın hükümet kanadını oluşturan 14 Mart İttifakı’ndan ayrılmakla birlikte muhalefetteki 8 Mart İttifakı’na da katılmadığını hatırlatan Mişel Aun, “Canbolat eğer 8 Mart’a katılmak isterse ona hoş geldin deriz; onunla bir ittifak anlaşması yapmaya da hazırız” dedi.

Canbolat’ın 14 Mart ittifakından ayrılmasının sürpriz bir gelişme olmadığını ve bu yüzden de bu konuda değerlendirme yapmayı gerekli görmediğini belirten Aun, Suudi Arabistan’ın eski Beyrut Büyükelçisi ve Kültür ve İletişim Bakanı Abdulaziz Hoca’nın Beyrut’a gelmesinin mevcut gerçekleri değiştiremeyeceğini ifade etti.

Siyonist rejim İsrail’in son dönemde Lübnan’a yönelik artan tehditlerine de değinen Aun, bunun Barak ve Lieberman’ın iç politikada yaşadıkları sorunlar karşısında kamuoyu dikkatlerini başka bir yöne çekme girişimi olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.