HaberlerOrtadoğuSuriye

Velid el-Muallim, Kofi Annan ile son durumlarla ilgili görüşme yaptı

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim ve BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan iki tarafın onayladığı, kaynağı ne olursa olsun tüm şekilleriyle şiddete son vermekle birlikte siyasi çözüm yolları açma ve güven-istikrarın yeniden Suriye’de sağlanmasını amaçlayan altı maddelik planı uygulama hedefli çabaları masaya yatırdılar.

Görüşmede Suriye’de olup bitenlerin gerçeğine ilişkin Annan’a bilgi veren Muallim; kaos ve şiddetin körüklenmesi yönünde her türlü provokasyon yöntemine maruz kaldığını belirtti.

Muallim; Suriye yönetiminin farklı alanlarda attığı ve hayata geçirdiği reform adımları hakkında da bilgi vermesiyle birlikte; iki taraf arasında imzalanan protokol kapsamında ülkede görev yapan BM gözlemci heyetinin misyonu önündeki tüm engelleri ortadan kaldırmaya büyük bir özen gösterdiğini belirtti.

Annan’ı misyonu sürdürmesi ve diğer tüm tarafların yanında terör gruplarını destekleyen, onları barındıran, silah ve para temin eden ülkelerle temaslarını yoğunlaştırmaya çağıran Muallim; bu ülkelerin Annan planının tekerine çomak sokmalarından caydırılmaları gereğini ifade etti.

Kendi tarafından Annan; uluslararası toplumun, planını desteklemeye devam ettiğini ve Suriye yönetimiyle koordinasyona büyük bir özen gösterdiğini belirtti.

Annan; altı maddeden ibaret olan ve ülkede güven-istikrarı sağlamayı hedefleyen planın hayata geçirilmesini kolaylaştırmada Suriye yönetiminin gösterdiği işbirliğini övdü.

BM Suriye özel temsilcisi Annan Muallim ile görüşmesinde; ülkede görev yapan gözlemcilerin pratik çalışmaları önünde engel teşkil etmesi mümkün olan bir kısım zorlukları ortadan kaldırma olanaklarını ele aldıklarını söyledi.

Suriye yönetiminin gazetecilerin girişlerini kolaylaştırma gibi başka konularda da gösterdiği işbirliğini takdirle karşıladığını ifade eden Annan; Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Suriye Arap Kızılayının verimli çalışmaları gibi insani konularda harcanan çabaların takdir ve övgüye şiyan olduklarını ekledi.

Annan; görevlerini yerine getirmelerinde BM gözlemcilerine sağladığı korumadan dolayı Suriye hükümetine teşekkürlerini ifade ederek; Suriye’nin, Homs kırsalında düşen Huvla bölgesinde gerçekleşen katliama ilişkin soruşturma başlatmasının gayet olumlu bir adım sayıldığını ifade etti.

Annan; Suriye’nin bu adımının devletin, ülkede güvenlik ve istikrarı sağlamada ciddi olduğuna ve bu bağlamda çaba harcadığına kanıt teşkil ettiğine dikkat çekti.

Görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcıları Faysal Mikdat ve Ahmet Arnus, Bakanlıkta Kanuni Müsteşar Riyad el-Davudi, Enformasyon İdare Müdürü Cihad Makdisi’nin yanında Annan’a refakat eden BM Gözlemciler Heyeti Başkanı General Robert Mood ve yardımcısı katıldılar.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.