HaberlerOrtadoğuSuriye

Velid el-Muallim: Suriye yönetimi rüzgarın sarsamayacağı bir dağdır

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim Suriye’nin; gözlemci heyet raporundaki içeriğin, dışarıda üzerinde anlaşmaya varılan planın süreçlerini Suriye’ye karşı uygulamaya çalışan bir kısım Arapların hoşuna gitmeyeceği sonucuna vardığını söyledi.

Muallim bugün Şam’da düzenlediği basın konferansında; Arap Ligi bakanlar düzeyindeki kurulunun son olarak düzenlediği toplantı gündeminde tek bent olmasına rağmen, Ligin gözlemci heyetin raporunu gerektiği gibi dikkate almadığını belirtti.

Lig Kurulunun kararını eleştiren Muallim; “bu karara ilişkin denilebilecek söz; bir kimsenin sahip olmadığı bir şeyi başkasına vermesi mümkün değildir..” şeklinde konuştu.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim; Suriye’nin bunu kabul etmeyeceğini bilmelerine rağmen Lig Kurulunun gözlemci heyetin raporunu Suriye’nin egemenlik-bağımsızlığını ihlal eden siyasi bir raporla değiştirdiklerini ifade etti.

Suriye’nin Arap çalışma planı ve gözlemci heyet protokolü çerçevesinde üstüne düşen sorumluluğu yerine getirdiğini belirten Muallim; heyet raporunun da bunu kanıtladığını söyledi. Muallim; onlara diyebiliriz ki; “Bizler Suriye’de, rüzgarın sarsamayacağı bir dağız..” şeklinde konuştu.

Muallim; iradesi çalınmış bir şekilde Suriye’nin geleceğini Suriye halkının iradesinden uzak bir şekilde şekillendirmeye çalıştıklarını belirtirken; Suriye’nin tarih boyunca Araplığı ve İslam’ı öğreten ve bunlara ışık tutan bir meşale olduğunu, şimdi de çoklu sistemi öğreteceğini söyledi.

Suriye’de yakın bir süreç içinde referanduma sunulacak anayasa taslağının Suriye’den bir model teşkil edeceğini ve Suriye’yi yenilenmiş daha güçlü bir ülke haline getireceğinin altını çizen Muallim; “ülkelerinde hiç bir zaman böyle bir yönetimin uygulandığını görmediler.. ülkelerinde böyle bir yönetimin bulunduğu konusunda onlara meydan okuyorum..” dedi.

Muallim Suriye’de çözümün; Arap Liginin çıkardığı Suriye’nin mutlak bir şekilde reddettiği kararın içinde olmadığını vurgulayarak; çözüm sadece ve sadece Suriyeli olduğunu ve Suriye halkının çıkarlarından kaynaklandığını ifade etti. Ayrıca bu çözümün; Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın ilan ettiği kapsamlı reform sürecinin uygulanmasıyla birlikte Suriye’nin çağrıda bulunduğu ulusal diyaloga dayalı olduğuna dikkat çekerek, el-Esad’ın hemen bu diyaloga başlamaya hazır olduğunu da ilan ettiğine işaret etti.

Silahlı grupların bir kısım bölgelerde fesat ve bozgunculuk eylemlerinde bulunduklarını, öldürme ve sabotaj eylemleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Muallim; Suriye hükümetinin bu sorunu çözmede uygun gördüğü icraatları almasının, üstüne düşen bir sorumluluk olduğuna dikkat çekti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim; Suriye’nin içerde ve dışarıda maruz kaldığı durumlar karşısında yönetim tutumunun güçlü olduğunu belirterek; hükümetin silahlı terör gruplarına kararlı ve kesin bir şekilde karşı koyacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.