HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Velid Muallim: İran Ve Suriye İlişkileri Stratejiktir

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, RT’ye yaptığı açıklamada; Suriye’nin Türkiye ile çatışma peşinde olmadığını ancak bu ülkenin İdlib’in Suriye’ye ait olduğunu bilmesi gerektiğini vurguladı.

Muallim, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın gerek uzlaşma, gerek askeri girişim yoluyla İdlib’in kurtarılması önceliğine vurgu yaptığını kaydetti.

Suriye Dışişleri Bakanı, Rusya ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları arasında gerçekleşen görüşmenin ardından Suudi Arabistan’ın Şam’a yönelik yaklaşımında değişiklik olduğuna işaretle, bu değişikliği olumlu karşıladıklarını söyledi.

Muallim ayrıca, Amerikan heyetleri ile gizli oturumlar düzenlendiğine dair haberleri yalanlayarak, ABD’nin şimdiki yönetiminin İsrail’in çıkarlarına hizmet ettiğini ve anlaşmalara bağlı olmadığını belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanı ayrıca İran ve Suriye ilişkileri konusunda hiçbir tarafla uzlaşma yapmayacaklarını, çünkü Tahran-Şam münasebetlerinin stratejik olduğunu belirtti.

Muallim, Suriyeli göçmenlerin kendi vatanlarına geri dönmelerini sıcak karşıladıklarını ifade ederek, onların dönmelerinin Suriye’nin yeniden inşa sürecinin lehine olduğunu ifade etti.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim Kürtler’in meselesi hakkında ise, onların Suriye toplumunun bir parçası olduğunu ve Şam yönetiminin onlarla diyaloğa hazır olduğunu, ancak onlardan bazılarının Amerikalılara bel bağlamalarının yanlış olduğunu çünkü Amerikalıların kendi müttefiklerini yalnız bırakmakla bilindiklerini söyledi.

Velid Muallim sözlerinin devamında; ayrılma ve federalizme müsaade etmeyeceklerini, önceliklerinin diyalog ve uzlaşma olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.