VenezuelaDünyaHaberler

Venezuela hükümeti ve muhalifler sonunda anlaşmaya vardı

Venezuela hükümetinin temsilcileri ve muhalifler, Cumartesi günü bu ülkenin ABD’de bloke edilen mali kaynaklarını iade etmeye çalışmak konusunda anlaştılar.

Bu anlaşma, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun solcu hükümeti ile muhalif partileri arasında Mexico City’de yapılan görüşmelerin ilk gününde imzalandı.

Anlaşma, her iki taraftan insani destek, tıbbi bakım ve Venezuela’nın sık sık kesintiye uğrayan elektrik şebekesinin onarımı için kaynak sağlama konusunda işbirliği yapmayı istiyor.
 
Norveçli arabulucu Doug Nylander, imzacılara metin eklenmesine izin vermesine rağmen, taraflardan herhangi birinin anlaşmanın şartlarından sapmaya yönelik herhangi bir tek taraflı eyleminin anlaşmayı geçersiz kılacağını hatırlattı.

Nylander, “Uluslararası toplumu bu görüşmeyi desteklerken anlaşmanın ilerlemesini Venezuelalılara bağlı olacağını” açıkladı.

Ev sahibi ülke adına konuşan Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, “Cumartesi günü  imzalanan anlaşma Latin Amerika için bir umut olduğunu” söyledi.   

Venezuela hükümeti ile muhalifler arasındaki görüşmeler geçen yıl başladı, ancak Ekim 2021’de ABD’nin Venezuella diplomatik pasaportuyla seyahat eden Alex Saab’ı tutuklamasının ardından durdu.

ABD, Karakasa Washington’un sert ambargolarını aşmasına yardım etme çabalarından dolayı Alex’i yargıladı ve Maduro’nun görüşmeleri askıya almasına neden oldu.

Ancak ABD Hazine Bakanlığı’nın Kaliforniya merkezli Chevron Oil Co.’nun dünyanın en büyük ham petrol rezervlerine sahip Venezuela’da sınırlı operasyonlara başlamasına izin verildiğini açıklamasının ardından iki taraf arasındaki görüşmeler yeniden başladı.

Venezuela hükümetinin muhalifleri, müzakereler başlamadan önce, insani krize kesin olarak çözüm bulmak için somut ve gerçek anlaşmalara varmak için Meksika’daki müzakere masasına döneceklerini duyurdular.Görüşmeler, geçtiğimiz günlerde Karakas’a heyet gönderen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez ve Vatikan’ın arabuluculuğu ardından yeniden başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (16) içerik yüklenmiştir.