HaberlerLatin Amerika

Venezuela lideri: Mücadelemiz muhalefete karşı değil, karşı devrime karşıdır

Latin Amerika ülkesi Venezuela’da muhalefetin 17 yıl sonra ilk defa seçim kazanarak parlamento çoğunluğu elde etmesinin ardından konuşan Devlet Başkanı Maduro, “ağlama değil savaşma zamanı” dedi. Karşı devrimle mücadele edeceklerini söyledi.

Venezuela’da parlamento seçimleri yapıldı. 1998 yılında Hugo Chavez’in iktidara gelmesinin ardından, 17 yıl sonra ilk defa muhalefet seçim kazandı. Katılımın yüzde 74.25 olduğu seçimlerde Meclis’teki 99 sandalyeyi Demokratik Birlik Masası (MUD) alırken, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun hükümet partisi Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) 46 milletvekilliği alabildi. Kalan 22 milletvekilliğinin durumu ise henüz kesinlik kazanmadı.

Muhalefet 100 milletvekiline ulaşabilirse hükümet bakanlarını görevden alabilecek çoğunluğa sahip olacak. Eğer 111 milletvekiline ulaşırsa Yüksek Mahkeme hakimlerini görevden alma, Anayasa reformu ve referandum yapma yetkilerine sahip olacak. Başta ABD, Fransa ve İspanya gibi batı ülkelerinin de desteğiyle muhalefetin temel hedefi bazı yasaları değiştirmenin yanı sıra resmi olarak 2019’da yapılacak devlet başkanlık seçimlerini erken bir tarihe çekebilmek.

Öte yandan “Seçim sonuçlarını tanıyacaklarını” açıklaması yapan Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise, mücadelenin muhalefete karşı değil, “karşı devrim”e karşı olduğunu ilan etti.

Basın toplantısı düzenleyen Maduro, halka karşı devrim koşullarına karşı güçleri birleştirme ve “tarih yazma” çağrısı yaptı.

“Ekonomik savaş şimdilik kazandı, ülkemizdeki modeli zayıflatma stratejisi kazandı” diyen Maduro, “Akıntıya karşı yüzmekte olduğumuzun farkındayız” diyerek devrim politikasını tüm boyutlarıyla yeniden ele alacaklarını ve Devrimin nihai görevini yerine getireceklerini söyledi. “Ülkeyi ekonomik savaştan kurtarmak, devrimin büyük görevidir. Geri kalan Venezuela’yı neoliberal modele geri döndürmek için oynanan aldatıcı bir oyundur” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mart 2023 (3) içerik yüklenmiştir.