HaberlerLatin Amerika

Venezüela’da dev Chavez’e destek yürüyüşü yapılacak

Venezuela halkı bugün ülkedeki sivil-askeri başkaldırının 18. yıldönümde Ulusal Şeref Günü’nü kutlamak ve Başkan Hugo Chavez’i desteklemek için başkentte büyük bir yürüyüş yapacaklar.

Yüzbinlerce kişi bu sabah Caracas Meydanı’nda toplandıktan sonra kırmızı tişörtleri ile Tiuna Fort yakınlarındaki “Paseo de los Proceres” anıtına doğru başkentin caddelerinde yürüyecekler.

7 milyonun üzerinde kişiden oluşan Venezuela Politik Blok’u liderleri, eylemcilerin aynı zamanda son günlerde ülkenin bazı şehirlerinde meydana gelen vahşi saldırıları da protesto edileceklerini açıkladı.

PSUV lideri Dario Vivas eylemin esas sloganının “Halk ve Komutan umutlu bir gelecek kuruyor” olduğunu söyledi. 4 Şubat 1992’de Chavez, Carlos Andres Perez’in neoliberal hükümetine karşı başarısız bir isyan gerçekleştirmişti. PSUV lideri bunun başarısız bir askeri isyan olmasına rağmen, 7 yıl sonra Miraflores Palas’a ulaşılmasını sağlayan ve halkın büyük desteğini alan sosyalist projenin yolunu açtığını söyledi.

Son günlerde Venezuela’daki karşıt görüşlü öğrenciler, iki kişinin öldüğü ayrıca ciddi maddi hasara ve pekçok güvenlik görevlisinin yaralanmasına neden olan vahşi gösteriler düzenledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.