HaberlerLatin Amerika

Venezüela’da yüzbinler Chavez’e destek için yürüdü

Venezuela’da Gençlik Bayramı olarak kutlanan 12 Şubat tarihinde yüz binlerce Chavez yanlısı öğrenci başkent Caracas’ta yürüdü.

On binlerce Chavez yanlısı öğrenci Caracas’ta yürüdü. Bolivarcı Devrimi selamlayan yürüyüş, hükümete muhalif, sağ görüşlü öğrencilerin özel televizyon kanalı RCTV’yi desteklemek üzere yaptıkları şiddet içeren protestolardan birkaç hafta sonra gündeme geldi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren onbinlerce öğrenci ve genç işçi Silahlı Kuvvetlere ait bir üniversite olan UNEFA’da toplandılar ve muhalefetin kontrolü altında bulunan zengin doğu semtlerinden geçerek Bolivar Üniversitesi’ne vardılar. Burada onbinlerce başka öğrenci ile buluştular. Öğrenciler ardından 10 kilometrelik yol boyunca yürüyerek Miraflores Başkanlık Sarayına akşam saat beş sularında ulaştılar. Yürüyüş boyunca atılan en önemli sloganlar; “Chavez burada kalıcı” ve “kamulaştırma, el koyma, üretim araçları halka” sloganları oldu.

Miraflores Başkanlık Sarayı’nda kalabalığa hitaben konuşan Chavez, devrimin ve ülkenin geleceğinin gençlere bağlı olduğunu söyledi ve gençlerden öncü bir rol üstlenmelerini istedi. Özel olarak da eleştirel olmalarını ve bürokrasi sorununu çözmeye çalışmalarını istedi. Chavez, son dönemde gündeme gelen muhalif öğrenci protestolarının yerli ve ABD’li seçkinlerce “renkli bir devrimi” kışkırtmak ve Venezuela’da rejim değişikliğini zorlamak için kullanıldığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.