HaberlerLatin AmerikaOrtadoğuSuriye

Venezüela’dan İsrail’e karşı Suriye’ye açık destek

Venezüella Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro Moros, Suriye Enformasyon Bakanı Muhsin Bilal ile yaptığı görüşmede, Venezüella Başkanı Hugo Chavez’in geçen yılın Eylül ayında Suriye’ye bulunduğu ziyaret sırasında, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların uygulanmasının izlenmesi ve özellikle Homs ilinde petrol rafinerisi kurma projesi başta olmak üzere ortak projeler incelendi.

İki taraf, önümüzdeki Mart ayında Şam’da Suriye-Venezüella İş Adamları Konsey Toplantısı düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Venezüella Başkan Yardımcısı Suriye ile Venezüella arasındaki işbirliğinin ekonomik, ticari ve kültürel işbirliği ile kısıtlı olmadığını, iki ülke arasında stratejik bir ilişki bulunduğunu söyleyerek “Venezüella, İsrail’in işgal ettiği Golan tepeleri ve Arap topraklarından tamamıyla çekilmesi konusunda Suriye’ye tam destek veriyor” dedi.

Görüşmeye, Kültür, Enformasyon, Tarım, Ticaret, Petrol, Enerji Bakanlarının yanı sıra “Telesur” Genel Müdürü ve Suriye’nin Caracas Büyükelçiliği Maslahatgüzarı katıldı.

Venezüella Başkanı Hugo Chavez, geçen yılın Eylül ayında Suriye’ye bir ziyarette bulunmuş ve Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’la bir araya gelmişti. Chavez’in gezisi sırasında bir çok alanda bir dizi anlaşma ve işbirliği anlaşma metni imzalanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.