HaberlerLatin Amerika

Venezuela’nın Táchira eyaletinde sıkıyönetim ilan edildi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro cuma gece yarısından geçerli olmak üzere Táchira eyaletinde sıkıyönetim ilan edildiğini açıkladı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ülkenin Kolombiya sınırında uzun süredir devam etmekte olan kaçakçılık faaliyeti ve paramiliter güçlerin saldırılarına bir cevap olarak Cuma gece yarısından geçerli olmak üzere Táchira eyaletinde sıkıyönetim ilan edildiğini açıkladı. Beş belediyede ilan edilen sıkıyönetim anayasa gereği 60 gün süreyle devam edecek.

Kolombiya’dan Venezuela’ya sızan paramiliter çetelerin sivil ve resmi güçlere yönelik saldırıları sebebiyle geçtiğimiz Çarşamba günü Kolombiya-Venezuela sınırı kapatıldı. Venezuela Silahlı Kuvvetlerine bağlı 1500 askerle başlatılan operasyonlarda son iki günde 42 kişi elli üç ton kaçakçılık malzemesiyle ele geçirildi.

Yaklaşık 2300 km uzunluğundaki Kolombiya-Venezuela sınırı And dağ sırası boyunca ilerliyor. Sarp ve ormanlık arazi Kolombiya devleti tarafından da desteklendiği bilinen paramiliter çeteler için önemli bir hakimiyet alanı. Buradan Venezuela’daki Bolivarcı Rejime karşı yalnızca ekonomik değil politik terör eylemleri de yönetiliyor. Aynı zamanda ülkedeki uyuşturucu trafiğinin giriş noktası da burası. Bölge, Aralık ayında gerçekleşmesi beklenen parlamento seçimlerine doğru giderek artan biçimde istikrarsızlık kaynağı olmayı sürdürüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.