HaberlerLatin Amerika

Venezüella Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez: Emperyalizmin fino köpeklerinin eşelendiği yerde Venezüella’nın yeri yoktur

Venezüella Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez, zirve toplantısında Venezüella’da devam eden siyasi kriz nedeniyle Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimini eleştiren bir bildiri yayımlamayı tartışan Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) ülkelerini sert bir dille eleştirdi.

Rodriguez, Meksika’nın Cancun kentinde dün başlayan zirvede bir araya gelen Peru ve diğer ülkelere ’emperyalizmin finoları’ benzetmesinde bulundu.

Rodriguez toplantıda, Venezuela’daki şiddetin sona ermesi, Maduro hükümetinin güçler ayrılığına dayalı demokratik düzene saygı göstermesi ve anayasanın yeniden yazılması için bir halk meclisinin toplanması talep edilen tasarının kabul edilmemesinin ardından Peru ve diğer ülke temsilcilerinin duydukları endişeyi dile getirmelerine tepki gösterdi.

Dünkü toplantıyı terk eden Rodriguez, bugün yaptığı açıklamada, “Emperyalizmin fino köpeklerinin eşelendiği yerde Venezüella’nın yeri yoktur” ifadesini kullandı.

​Ülkesinin eleştirilmesini öngören tasarının gündemden çıkarılmasını isteyen Rodriguez, “Hem bu toplantıyı hem de buradan çıkacak kararları tanımıyoruz” diyerek toplantıyı terk etmişti.

OAS ülkeleri toplantısında, Venezuela’daki şiddetin sona ermesi, Maduro hükümetinin güçler ayrılığına saygı göstermesi ve anayasanın yeniden yazılması için bir halk meclisinin toplanmasını talep eden tasarı için dün oylama yapılmıştı.

Tasarının kabul edilebilmesi için 23 üye ülkenin lehte oy kullanmasının gerekli olduğu oylamada, 20 lehte, 5 aleyhte ve 8 çekimser oy kullanılmıştı. Üçte iki çoğunluğun sağlanamadığı oylamada, tasarı kabul edilmemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.