HaberlerİranOrtadoğu

Viyana grubu hazır olduğunda müzakerelere başlayabiliriz

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, Viyana grubunun Tahran deklarasyonu doğrultusunda müzakerelere hazır olduğunda müzakerelerin başlayacağını söyledi.

Haftalık basın toplantısı düzenleyen Mihmenperest, İran’ın az zenginleştirilmiş uranyumun Tahran reaktörün ihtiyacı olan yüzde 20 yakıtla takasıyla ilgili Viyana müzakerelerinin yapılmasıyla konusu ile ilgili, “İran ve Viyana Grubu üyeleri arasında müzakereler değerlendiriliyor. Viyana grubu Tahran Deklarasyonuna uygun hazır olduklarını açıkladığında masaya oturacağız” dedi.

Hazar Denizi’nin yasal statüsüyle ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü “Hazar’ın yasal statüsünün belirlenmesi çok önemli. Beş kıyıdaş ülke temsilcileri yasal noktaları dikkate alarak yasal bir çerçeveye ulaşmaya çalışıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı yardımcısının Türkiye ve Ermenistan münakaşasıyla ilgili sözleri konusundaki bir soruya Mihmasnperest “ne yazık ki yayınlanan haberde yeterli dikkat harcanmamış. Bu da diğer ülke basınında yer alan konunun hemen Cumhurbaşkanı yardımcısı tarafından düzeltilmesine neden oldu” yanıtını verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.