HaberlerİranOrtadoğu

Viyana Grubu müzakereler için resmi yanıt vermedi

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi Viyana Grubu ile müzakereler konusunda çıkan son haberlerle ilgili olarak, şu ana kadar Viyana grubundan müzakerelerin sürdürülmesi konusunda resmi bir yanıt almadıklarını belirtti.

Bakanlar kurulu toplantısı öncesinde basın mensuplarına konuşan salihi “UAEK Başkanı,Viyana Grubunun İran ile müzakerelerinin bir an önce başlaması çabasındadır ve tahminlere göre bu toplantı eylül ayında yapılacak” dedi.

Buşehr santraliyle ilgili olarak Salihi “yakıtın ana binaya taşınması 12 gün sürecek ve söz verdiğimiz gibi eylül ortalarında yakıt reaktörün içine taşınmış olacak. Aralık ayında da Buşehr santrali elektriğinin ana elektrik şebekesine bağlanmasını umuyoruz” dedi.

Salihi “Buşehr santralinden sonra uranyum arama ve çıkartma işlemi önceliklidir ve bu işlemde iyi bir şekilde ilerliyor. Arama ve çıkartma konusunda bu yıl bu alana ayrılan bütçe ile ve cumhurbaşkanının katkılarıyla kısa vadede ülke çapında uranyum arama işlemini tamamlamayı umuyoruz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.