HaberlerİranOrtadoğu

Viyana grubuna mektup bugün gönderilecek

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, ”Yarın ikinci mektup Viyana’ya gidecek. Yakıt değişimi konusundaki ayrıntılarla ilgili müzakerelere hazır olduğumuzu bildirdik” dedi.

Mutteki, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile bugün yapılan üçlü görüşmenin ardından Conrad Oteli’nde basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede Tahran bildirisinden sonra ortaya çıkan değişiklikleri gözden geçirdiklerini ve İran’ın Viyana grubu ile müzakerelere Türkiye ve Brezilya’nın da katılmasını istediğini ifade eden Mutteki, Viyana grubuyla müzakerelere devam edilmesi için üç ülkenin görüş birliğinde olduğunu söyledi.

Mutteki, bu doğrultuda uluslararası kuruluşlar, İslam Konferansı Teşkilatı ve Tahran bildirisini destekleyen ülkelere teşekkür etti.

P5+1 ile son bir ay içinde yazışmaların yapıldığını anımsatan Mutteki, yazışmalar içinde İran’ın bu müzakerelerin yeniden başlaması için Ramazan ayından sonraki ay hazır olduğunu ilan ettiğini anımsattı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna (UAEK) yarın sunacakları mektubun detaylarıyla ilgili de bilgi veren Mutteki, mektupta ayrıntıları konuşmaya hazır olduklarını belirttiklerini kaydetti.

Mutteki, ”Bu, Viyana grubuyla müzakerelere İran’ın hazır olduğunun bildirisidir” dedi.

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Mutteki, ”Viyana grubu ile uranyum takası konusunda İran’ı yakınlaştıranın ne olduğunun” sorulması üzerine şunları söyledi:
”Bir ortak bildiriden bahsedildiğinde, ortak nokta herkesin işbirliği yapmasıdır. Viyana grubu eskiden dedikleri gibi yakıt değişimine hazır olduğunu bildirmiş. Tabii ki bu müzakerelere katılacaklarını düşünüyoruz. Son iki aydaki konuşmalar bunu gösteriyor.

Biz Tahran reaktörü için yüzde 20 (zenginleştirilmiş) yakıta ihtiyaç duyuyoruz. Bu yakıtın ya ülke içinden ya da dış kaynaklardan temin edilmesi gerekiyor. Bize gereken yakıtı temin edersek Tahran reaktörü için bunu üretmeye gerek kalmıyor. Yüzde 20 yakıt üretimi bizim ihtiyacımız olan yakıt.”
Bir gazetecinin ”Viyana grubunun mektubuna cevap vermek neden iki ay sürdü?” şeklindeki sorusuna da Mutteki, kendi taraflarından kaynaklanan bir gecikme olmadığını, karşı tarafın çözüm için doğru olmayan bir yaklaşım izlediğini söyledi.

Mutteki, ”Şimdi yeni bir fırsat var. Diğer taraf bunu iyi kullanmalıdır” diye konuştu.

Viyana grubunun önceki mektuplarına BM Güvenlik Konseyinin yaptırım kararından birkaç saat önce cevap verdiğini ifade eden Mutteki, şunları söyledi:
”Yarın ikinci mektup Viyana’ya gidecek. Yakıt değişimi konusundaki ayrıntılarla ilgili müzakerelere hazır olduğumuzu bildirdik. Müzakere için zaman, Ramazan’dan sonra Eylül ayıdır” dedi.

”Bizim pozisyonumuz şu: Tahran deklarasyonu hala masada” diyen Mutteki, deklarasyonun hazırlanacak bir çalışma planıyla izlenebileceğini kaydetti.

İran’a yaptırımlar konusunda yarın AB Dışişleri Bakanları toplantısı yapılacağını anımsatan Mutteki, ”Umarız Tahran anlaşmasını tanırlar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.