AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Viyana’da İran-Çin ilişkileri değerlendirildi

BM Viyana Ofisi ve Viyana’daki diğer Uluslararası Kuruluşlar nezdindeki İran’ın Daimi Temsilcisi Kazım Garipabadi, Çinli mevkidaşı Vang Un ile bir araya geldi.

BM Viyana Ofisi ve Viyana’daki diğer Uluslararası Kuruluşlar nezdindeki İran’ın Daimi Temsilcisi Kazım Garipabadi, Çinli mevkidaşı Vang Un ile görüştü.

Garipabadi, iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu seviyede olduğunu belirterek, Çin’in ABD’nin tek taraflı olarak uyguladığı yaptırmlara karşı yapıcı rolüne değindi.

Farklı alanlarda özellikle nükleer sektöründe karşılıklı ilişkilerin artması gerektiğine vurgu yapan Garipabadi, “İran’ın nükleer anlaşmanın menfaatlerinden pratik olarak faydalanmasıyla birlikte diğer tarafların taahhütlerini yerine getirmesi mevcut anlaşmanın korunması için büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Bu görüşmede Çinli diplomat, “Çin olarak nükleer anlaşmaya imza atan tüm tarafların yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğine inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

Çinli yetkili ayrıca, İran’ın söz konusu anlaşmanın ekonomik ve ticari imkanlarından yararlanması gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Haziran 2023 (20) içerik yüklenmiştir.