HaberlerOrtadoğuSuriye

Vladimir Putin, Suriye’de hükümet ordusunun kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaların yalan olduğunu belirtti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de hükümet ordusunun kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaların yalan olduğunu belirtti.

NBC televizyonuna demeç verene Putin, Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığı iddialarının yalan olup olmadığı sorusuna, “Elbette. Öncelikle Suriye hükümeti elindeki tüm kimyasal silahı çoktan imha etti” cevabını verdi.

Suriye’deki kimyasal saldırının sorumluluğunu hükümet değil radikallerin ve teröristlerin taşıdığını söyleyen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm bunlar radikal unsurların, teröristlerin eylemlerinin sonucu. Onlar bu suçları, (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad’ı suçlamak için işliyor. İsyancıların, Suriye ordusunun kimyasal silah kullanmış gibi gösterme planlarından haberdarız. Yakın geçmişte de bunu yapmaya çalışmışlardı. Suriye’deki silahlı muhalif güçler, hükümete karşı kimyasal silah suçlamalarını, Esad’a karşı mücadele çabalarını birleştirmeye bahane olarak kullanıyor.”

NBC sunucusu, hükümet ordusunun kimyasal saldırısında öldüğü iddia edilen çocukların fotoğraflarını sorunca Putin, bu soruya cevap olarak, “Bu cesetlerin hükümet güçlerinin eylemleri sonucu olduğundan emin misiniz? Ben aksini düşünüyorum. Bu, suç unsurlarının eylemleri sonucu” dedi.
Söz konusu olaylarla ilgili henüz kapsamlı araştırma yapılmadığını dile getiren Putin, “Olay yerinde delillerin toplanması şartıyla titiz araştırmaya ihtiyaç var. Ama henüz hiçbir şey yapılmadı” ifadelerini kullandı. Rus lider ayrıca ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Rakka operasyonu sırasında orantısız güç kullanımının araştırılması gerektiğini söyledi.

Suriye hükümetinin düzenlediği iddia edilen kimyasal saldırılarından Moskova’nın sorumlu olduğu açıklamalarını reddeden Putin, “Bununla hiçbir ilgimiz yok. Tam ve kapsamlı araştırma talep ediyoruz” dedi.

Son zamanlarda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson dahil ABD’li yetkililer, Suriye’de hükümet güçlerinin düzenlediği iddia edilen kimyasal saldırılardan Rusya’yı suçlayıcı açıklamalarda bulunurken Rusya dışişleri bakanlığı da Amerika ve müttefiklerinin bu gibi suçlamalardan hedeflerinin teröristleri kurtarmak olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Kapalı