DünyaHaberlerKuzey Amerika

Washington Post: İran ve Suriye, ABD ile dalga geçti

Amerikan Washington Post gazetesi, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Suriye ziyareti ve ABD’nin göz ardı edilmesine değinerek “İran ve Suriye Cumhurbaşkanları ABD’nin politikalarıyla dalga geçtiler” diye kaydetti.

Washington Post gazetesi bu ziyaretle ilgili haberinde, Barack Obama hükümetinin, İran’ın nükleer programını sindirmeyi amaçlayan ekonomik yaptırım projelerinin arkasında uluslararası bir koalisyon kurmaya çalıştığını belirtirken, ABD’nin İran-Suriye ilişkilerini tezyif etme çabalarını sürdürdüğüne de değinerek “Fakat Şam’da düzenlenen ortak basın toplantısında Beşşar Esad ve Ahmedinejad tarafından verilen mesajlar çok netti ve ortak duyguların ifadesiydi” diye kaydetti.

Washington Post bu konuda ayrıca “İki ülkenin bu ortak basın toplantısında verdikleri mesaj şöyleydi: ABD’nin çabalarına rağmen İran, Ortadoğu’da nüfuz sahibi olma aşamasına yaklaşmış durumunda. Yorumculara göre, Suriye’nin (İran konusunda) çizgisini değiştirmesi çok uzak bir ihtimal” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran’la Suriye’nin yakın işbirliğine öfkelenen ABD için, dün yaptığı bir konuşmada “ABD öfkesinden geberebilir,bu onların sorunu,bu bölgenin kaderini bundan sınra bu bölgenin ülkeleri belirleyecek, burada ABD’ye yer yok artık” demiş ve Amerikalıların işgal ettikleri Afganistan’la Irak’ı bir an önce terketmeleri uyarısında bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.