DünyaHaberlerKuzey Amerika

Washington Post: İran yaptırımları kolayca atlatır

Amerikan Washington Post gazetesi yayınladığı bir yorumuda, İran aleyhine onaylanan yeni yaptırımlar kararının tek başına İran’ı nükleer programından vazgeçirtemeyeceğini, zira İran’ın bu yaptırımları kolayca atlatabileceğini yazdı.

Amerikan Washington Post gazetesi, Virginia eyaletinin Demokeat eski Senatörü Charles Raab ve ABD Hava Kuvvetlerinden emekli Komutan Charles World’un imzalarını taşıyan bir yazısında, ABD hükümetinin İran aleyhine yeni yaptırımlar uygulanması kararı alması, bu kararın BM Güvenlik Konseyince de onaylanması ve daha sonra Avrupa Birliğinin de yaptırım kararına destek vermesi gibi gelişmelere değinerek “Aylarca siyasi- diplomatik görüşmelerin neticesi olan bu girişim olumlu bir gelişme ama, daha büyük ve daha güçlü bir strateji olmazsa bu girişim tek başına İran’ın yürütmekte olduğu yaptırım kararından vaz geçiremeyecektir” diye vurguladı.

Bu yazıda ayrıca şöyle vurgulandı: “Biz, İran’a karşı baskıların bütün yollardan olması gerektiğine inanıyoruz. CIA Başkanı Leon Panetta’nın da son günlerde ifade ettiği gibi bu girişimer tek başına, İran’ı nükleer hayallerinden vazgeçmesi için yeterli değil.”

Yazının devamında, İran İslam Cumhuriyetinin alınan yeni yaptırımlar kararını kolayca atlatabileceği vurgulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.