ArabistanHaberlerOrtadoğu

Washington Post: Vahhabi Yayılmacılığını Finanse Eden Ülke Suudi Arabistandır

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Washington Post gazetesi Suudi Arabistan ve Vahhabilikle ilgili dikkat çekici bir haber analiz yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Washington Post gazetesi Suudi Arabistan ve Vahhabilikle ilgili dikkat çekici bir haber analiz yayınladı.

Washington Post gazetesi haber analizinde Vahhabi düşüncenin yayılması ve radikal terörizmin kaynağını masaya yatırdı. Gazete, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın gittiği ülkelerde Vahhabiliğin yayılmacılığıyla ilgili ciddi sorularla muhatap olduğunu belirtti.

Amerikan gazetesi Washington Post, Suudi Arabistan Veliahtı Muhammed Bin Selman’ın son dönemde yaptığı bir çok konuşmada Suudi Arabistan yönetiminin Vahhabiliğin yayılmasındaki rolüne değindiğinin altını çizdi.

Birçok kişinin Vahhabiliği, radikal terörizmin kaynağı olarak gördüğünü belirten Washington Post gazetesi, “Suudi Arabistan’ın dünyanın dört bir yanında cami ve okullara yardım yapmasının soğuk savaş dönemiyle ilgili olduğunu” belirtiyor.

Washington Post analiz haberinde Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın son dönemde değişik zamanlarda yaptığı konuşmalara yer verdi ve atıfta bulundu.

Gazete, Muhammed Bin Selman’ın, “Suudi Arabistan’ın önceki hükümetleri yollarını kaybetti, şimdi doğru yola geri dönüldü, finansman artık hükümet tarafından sağlanmıyor” ifadelerine analiz haberinde yer verdi.

Washington Post analiz haberinde, Muhammed Bin Selman’ın geçtiğimiz Pazar günü Amerika’nın CBS kanalına verdiği röportaja da yer verdi.

Muhammed Bin Selman, CBS kanalına verdiği röportajda Suudi Arabistan’daki insan hakları ihlallerini ve kadınların haklarının ellerinden alınmasını İran İslam Devrimi’ne bağlamıştı.

Kadınların araç bile kullanmasının yasaklandığı Suudi Arabistan’da, Muhammed Bin Selman ülkenin 1979 İran İslam Devrimi’nden sonra böyle bir noktaya evrildiğini iddia ederek, rejimin insan hakları ihlallerini gizlemeye çalıştı.

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman Pazar günü Amerika’nın CBS kanalına verdiği röportajda, 1979 İran İslam Devrimi’nden önce Suudi Arabistan’da, Körfez’deki diğer ülkelerde ki gibi mükemmel bir yaşama sahip olduğunu, kadınların araba sürdüğünü ve sinemada rol aldıklarını iddia etmişti.

Muhammed Bin Selman, Riyad’da Kraliyet Sarayı’nda bir toplantıda yaptığı konuşmada ise, 1979 İran İslam Devrimi’nden sonra Suudi Arabistan’a radikal ve hoşgörüsüz bir İslam’ın hakim olduğunu, ailesinin ise bu düşüncenin kurbanı olduğunu ifade etmişti.

Washington Post gazetesi analiz haberinde Muhammed Bin Selman’ın İhvan-ı Müslimin Hareketiyle ilgili de sözlerine yer verdi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 04 Ağustos 2020 (20) içerik yüklenmiştir.