HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

Washington Suriye Muhalefet Militanlarının Eğitimine 27 Milyon Dolar Harcadı

Amerikan Senato Meclis’inde yardımcılar, “Suriye Muhalefeti Militanları”nı Türkiye’de eğitmek için şimdiye kadar bir Amerikan programına 27 milyon dolar para harcandığını ve Washington’un Suriyelilerin kanlarını akıtan silahlı terörist gruplarına direk destek sunduğunu ortaya çıkaran bir adımda 800’den fazla kişinin eğitildiğini ilan etti.

Reuters yardımcıların sözlerinden naklen, Amerikalı proje sahibi ile kendisiyle çalışanların son zamanlarda yaklaşık bir kaç ay önce Türkiye’de başlayan programa 1,3 milyon dolarlık destek onayı almasından önce daha fazla bilgi istediklerini ifade etti.

Amerika Başkanı Barak Obama bir kaç gün önce beyaz sarayın yayınladığı beyanda, Washington’un Suriye halkına karşı öldürme ve yıkım uygulayan silahlı terör gruplarını temsil eden sözde ”Suriye muhalefet konseyi ve yüksek askeri konsey”ine destek sunma yükümlülüğüne bağlı kalınmasını belirtmişti.

Öte yandan üst düzey Amerikalı bir yetkili Amerikan başkanı yönetiminin, Suriye muhalefetini silahlandırma planları proje sahiplerinin itirazlarına galip gelmede önemli ilerlemeler kaydettiklerini söyledi.

Ajans adının açıklanmasını istemeyen yetkiliden naklen, daha önce muhalefet militanlarını silahlandırma kararının doğruluğu hakkında şüphe altında olan senato konseyindeki istihbarat komitesi üyelerinin, yönetimin planlarını yürütmesine geçici olarak onayladığını lakin, gizli eylemin ilerlemesiyle gelişmelerden haberdar etmeleri gerektiğini vurguladı.

ABD, kendisi ve Arap ile yabancı ülkelerden destek alan Suriye teröristlerine “muhalefet savaşçıları” adını verirken, kara terör listesine aldığını söyleyen Amerikan yönetimi, Kaideye bağlı Nusra Cephesi bu terörist grupların omuriliğini teşkil ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.