Amerika

Washington: Viyana’da hemen anlaşmak imkansız

ABD milli güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Viyana’da önümüzdeki haftalarda Bercam adı ile anılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşması konusunda bir anlaşmaya varmayı imkansız gördüğünü açıkladı.

Viyana’da bir kaç hafta önce İran ve Bercam anlaşmasının tarafı olan 4+1 grubu arasında bir yandan ve bu grupla ABD arasında öbür yandan yeni tur müzakereler başlamış bulunuyor. Müzakerelerin amacı ise, Amerika’nın bu anlaşmadan çekilmesi ve yükümlülüklerini yerine getirmemesi yüzünden anlaşmanın kaybettiği etkinliğini ve geçerliliğini yeniden ihya etmek.

Gerçi müzakerelere katılan taraflar bu sürece olumlu ve iyimser bakıyor ve müzakerelerde bazı ilerlemeler de kaydedildiğini söylüyor; ancak aynı zamanda ideal bir anlaşmaya varabilmek için daha uzun bir yol katedilmesi gerektiğini belirtiyor.

Beyaz saray Sözcüsü Jen Psaki ise Rusya’dan Washington ile Moskova arasındaki ihtilaflara karşın İran’ın nükleer dosyasında Amerika ile işbirliği yapmasını istedi.

Oysa son günlerde iki ülke arasında gerginlik iyice tırmanmış bulunuyor.

Amerika’nın yeni Başkanı Joe Biden Bercam nükleer anlaşmasına geri dönmek istediğini söylüyor, ama pratikte bu yönde herhangi bir adım atmıyor. Viyana’da ise tartışılan en önemli konu İran’a dayatılan yaptırımların tümünün birden kaldırılması yönünde.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.